Jump to content

Çocuk İstismarını Önleme Çalıştayı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Ulukol, istismarcıların en az yüzde 80''inin çocuğun tanıdığı kişiler olduğunu söyledi.

 

Nevşehir''in Kozaklı ilçesindeki bir otelde Yerel Girişimler İçin Kanada Fonu (CFLI) tarafından desteklenen ve Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği ortaklığında yürütülen ''''Sessiz Çığlık Projesi'''' kapsamında düzenlenen ''''Çocukların Cinsel İstismarını Önlemek'''' konulu çalıştaya katılan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Ulukol, istismarın genellikle çocuğun çevresinde ve bildiği mekanlarda gerçekleştiğini belirtti.

 

İstismarcıların, en az yüzde yüzde 80''inin çocuğun tanıdığı kişiler olduğunu ifade eden Ulukol, istismara maruz kalan çocukların büyüdüğünde alkol, ilaç bağımlılığı, depresyon, intihar girişimi, sigara bağımlılığı, sağlığını riske atacak davranışlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kronik akciğer hastalıkları gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.

 

En yüksek oran

 

Çalıştaya katılan Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanlarından Prof. Dr. Ahmet Cihan, sempozyumda ''''Çocukların Cinsel İstismarının Artmasında Toplumda Değişen Dinamiklerin Etkisi'''' konulu sunum yaptı.

 

İngiliz The Guardian gazetesinin Birleşik Krallığın raporuna dayanarak verdiği habere göre, her yıl dünyada 18 yaş altı 10 milyon çocuğun gelin olduğunu anlatan Cihan, rapora göre erken ve zorla evlendirilme oranının Avrupa''da da yüksek olduğunu belirtti. Cihan, en yüksek çocuk gelin oranının yüzde 17 ile Gürcistan''da, yüzde 14 ile Türkiye''de yaşandığını söyledi.

 

Türkiye genelinde 2001 ve 2009 yılları arasında 16-19 yaş aralığına göre evlenme oranlarına bakıldığında, 2001 yılında söz konusu yaş aralığında evlenen erkek sayısının 27 bin 125 olduğunu, bu rakamın 2009 yılında 16 bin 423''e düştüğünü dile getiren Cihan, 2001 yılında 16-19 yaş aralığında evlenen kadın sayısının 167 bin 525 iken, 2009 yılında bu sayının 143 bin 178''e düştüğünü belirtti.

 

Medeni Kanun uyarınca Türkiye''de resmi evlenme yaşının 17 olduğuna dikkati çeken Cihan, ''''17 yaş öncesi gerçekleşen evliliklerin dini nikah yolu ile gerçekleştiği göz önünde bulundurulursa eldeki verilerin bize gerçeği yansıtmaktan uzak olduğu sonucuna varabiliriz. Resmi yollardan elde edilen bu veriler haricinde erken evlilik olgusunun altında yatan sosyolojik gerçekliği açıklamak için ülke çapında yapılmış bir araştırma henüz mevcut değildir'''' diye konuştu.

 

Cihan, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde erken evliliklerin sosyolojik nedenlerinin konu edinildiği bir alan araştırmasına göre Şanlıurfa''da 18 yaş altı evlilik oranının yüzde 69.6, Diyarbakır''da ise 16 yaşın altındaki evlilik oranının yüzde 17.4, 18 yaş altı evliliklerin oranın ise yüzde 41.1 olduğu kaydetti.

 

Çalıştaya, çeşitli üniversitelerden akademisyenler ile sivil toplum örgütlerinden temsilciler de katıldı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çocuk istismarına izin veren en büyük etken dini nikâhtır.Bunun önüne geçilebilmek içi imamların nikâh kıyma yetkileri ellerinden alınacak ve devletin resmi bir kurumu dini nikâhı bizzat kendisi kıyacak.Burada suç hükümette çünkü kırsal kesimlerde imamlar bu nikâhları kıymadığı takdirde oranın halkı tarafından tehdit edilme tehlikesi var.

 

İşin bir başka boyutu ise vefat eden kocasının aylığıyla geçinen dul bir kadın imam nikâhı ile evleniyor ve kocasının maaşını çekmeye devam ediyor.Yani imam nikâhı,çocuk istismarının yanında hem kul hem de kamu hakkı yemeye de müsade ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...