Jump to content

İnsan Beline Yükselen Nehirler Vardı


Scarface

Önerilen Mesajlar

20130501113226_mars.jpg

 

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mühendislerinden Nagin Cox, Mars'taki çalışmalarla ilgili, "Araştırmalarda küçük yuvarlak taşlar elde ettik. Bunlar bir zamanlar buralarda insan beline kadar gelebilecek nehirler olduğunu gösterdi" dedi.

 

 

Cox, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Adana ABD Konsolosluğu işbirliğiyle Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi'nde düzenlenen "Mars'a Yolculuk: 2004 Mars Keşif Gezilerinden MSL'ye: Curiosity" konulu panelde, NASA'da yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

 

Sunum eşliğinde NASA tarafından Mars'a gönderilen Curiosity (Merak) adlı kaşif robotun özelliklerini anlatan Cox, robotun Mars'a gönderiliş hikayesini, bugüne kadar yaptığı çalışmaları ve varmak istedikleri noktaları anlattı.

 

 

Mars'ta ilk defa bir taşın içini deldiklerini ifade eden Cox, şöyle devam etti:

 

"Araştırmalarda küçük yuvarlak taşlar elde ettik. Bunlar bir zamanlar buralarda insan beline kadar gelebilecek nehirler olduğunu gösterdi. Bunun üzerine 'Bir zamanlar Mars'ta bir yaşam oluşmuş olabilir mi ' sorusunu sorduk ve cevabımız 'evet' oldu. Milyonlarca yıl önce Mars'ta bulunan su içilebilir bir suydu ve içilmesinde problem yoktu.

 

 

Bunu öğrendik. Burada kilit olan bazı kimyasal maddeleri ayrıştırdık. Bundan sonraki misyonumuz, Sharp Dağı'na çıkmak. Curiosity'nin dağa çıkması yaklaşık 8 ay sürecek. Robotumuz nükleer enerjiyle çalışıyor ve dolayısıyla en az bir yıl aktif olması bekleniyor."

Sunumun ardında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cox, Türkiye'nin de uzay alanında çalışmalar yaptığını ve bir uydusu bulunduğunu söyledi.

 

 

Türkiye'nin tüm alanlarda teknolojiyi takip ettiğini ifade eden Cox, "Bizzat TÜBİTAK'a gittim. Bizde NASA ne ise Türkiye'de de TÜBİTAK odur. Bu alanlarda çalışmalar yapan birçok insan var. İstanbul Üniversitesi'nde, Ortadoğu Teknik Üniversitesinde ve daha farklı üniversitelerde çalışmalar var. Bu konuda çalışan birçok profesör bulunuyor ve çalışmalar yürütülüyor. Dolayısıyla Türkiye uzay teknolojisini takip eden ülkelerden biridir" diye konuştu.

 

 

 

 

GENÇLERE TAVSİYELER

 

 

Cox, uzay ajanslarında, programlarında sadece astronot ve mühendisler olmadığını, değişik meslek gruplarında çalışanların da bulunduğunu belirterek, bilim ve matematik iletişiminin çok önemli olduğunu vurguladı.

 

 

Gençlerin kendisine "NASA'da çalışabilmek için hangi tarzda eğitim almak gerekiyor " şeklinde sorular sorduğunu belirten Cox, şunları kaydetti:

 

"Bir mühendislik bölümünde okumak aslında gençlere olabildiğince esnek bir kariyer imkanı sağlıyor. Çünkü şu anda ne yapmak istediğinizi bilmeseniz bile mühendisliğin bir dalında okuduğunuz zaman daha sonra şekillendirebilirsiniz. Bizdeki sisteme göre, mühendislik okuduktan sonra farklı alanlarda çalışmak istediğinizde de farklı eğitim alabiliyorsunuz."

 

 

Dünyanın birçok yerinde insanların işsizlikten söz ettiğini vurgulayan Cox, "Biz bunu kabul etmiyoruz. Dünyada yeterince bilim adamı ve mühendis yok" dedi.

 

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Sema Marangoz da "bilim ve gezegen evi" olarak eğitim boyutunu çok önemsediklerini kaydetti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...