Jump to content

Ziwa Gergedan Sığınağı, Uganda


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gece ava çıkıyorsunuz, tek bir hayvan vuruyorsunuz ve gizlice satıyorsunuz: karşılığında 106 senede kazanacağınız parayı kazanıyorsunuz. Siz olsanız yapar mısınız?

 

Binlerce Ugandalı bu soruya "evet hemen" dediği için bugün Uganda'da doğada serbest yaşayan gergedan kalmamış. Çinliler gergedan boynuzunu ilaç ve afrodizyak olarak kullanıyorlar . Bir kilo gergedan boynuzu 50,000 dolara kadar alıcı bulduğu için avlamak isteyeni bol.

 

DSC02280.JPG

Uganda'da hiç gergedan kalmayınca için bir toplum örgütü girişimlerde bulunarak Kenya ve ABD'den gergedan ithal etmiş ve aldığı geniş bir araziye salmış. İlk başlarda aldığı gergedanlara yenilerini ekleyerek gergedan sayısını arttırmış.

 

DSC02245.JPG

Uganda'nın başkenti Kampala'ya yaklaşık üç saat mesafede bulunan Ziwa Gergedan Sığınağı bu şekilde elindeki gergedan sayısını otuza kadar çıkarmış.

 

DSC02302.JPG

Şimdilerde turizm firmaları ile yakın işbirliği içinde gergedanları ziyarete gelenlerden aldıkları ücretlerle daha çok gergedan üretmeye ve doğaya geri salıvermeye çalışıyorlar.

 

Kamp girişinde bulunan tabelada bütün gergedan aileleri tanıtılmış. "Obama" ismi doğal olarak dikkat çekici. Efenim, son doğan gergedanlardan birinin babası Kenya'dan annesi ise ABD'den olduğu için kendisine Obama ismi verilmiş. Bunu da notlarımıza alalım.

 

DSC02311.JPG

Gergedanları avlamak isteyen çok meraklı olduğu için bütün gergedanlar 24 saat silahlı koruma ile otluyor. Sakin sakin otlayan her gergedan ailesinin hemen yanında sakin sakin onları gözleyen silahlı bir gergedan çobanı var. Sığınaktaki silahlı görevliler sadece bunlarla sınırlı değil, kampın girişini ve çevresini devriye gezen başkaları da var. Eee ne de olsa gergedan boynuzu altından daha değerli bir şey.

 

DSC02314.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...