Jump to content

Siyah Saçlar İçin Doğal Bakım


Melâl

Önerilen Mesajlar

Siyah saçlarınız mı var? Saçlarınızın bakımı konusunda endişeleniyor musunuz? Bu konuda endişelenmenize gerek yok!

 

nocanvas_siyah-saclar-icin-dogal-bakim.jpg

 

Siyah saçlarınız mı var? Saçlarınızın bakımı konusunda endişeleniyor musunuz? Bu konuda endişelenmenize gerek yok!

Siyah saçlara doğal bir bakım yapmak kolay bir iş değildir. Ama eğer doğru yöntemleri uygularsanız, siyah saçlarınızın bakımını sağlayabilirsiniz.

 

 

Saçları taramalı mı, yoksa fırçalamalı mı? Saçı yumuşak bir fırçayla fırçalamak, taramaya oranla saça daha az zarar verir.

Ama saçı uzun süre fırçalamak da saçınıza zarar verebilir.Eğer saçlarınıza krepe yapıyorsanız, bu da saçta hasara yol açar. Saç kütikülünün pulları birbirine karışarak düğümlenmeye sebep olur ve bunu düzeltmek zordur.

Islak saçı taramaktan ya da fırçalamaktan kaçınmalısınız. Çünkü saçlar ıslakken birbirine yapışır ve saçı taramak ya da fırçalamak için büyük bir güç uygulamak gerekir.

Bu, saçınıza büyük zarar verir. Saçınız ıslakken, saçın güçlü olmasını sağlayan bağlar geçici olarak kırılır. Bu durumda ıslak saç zayıf hale gelir ve saç, fırçaladığında ya da tarandığında kolayca kırabilir.

Bir tarak alırken, tarağın sivri dişli olmamasına ve uçlarının yuvarlak olmasına dikkat etmelisiniz. Fırçanın uçları da yuvarlak olmalıdır. Böylece saçınızın göreceği zararı en aza indirmiş olursunuz.

 

 

Siyah saçlara doğal bakım için şampuan seçimi: Seçeceğiniz şampuan, saçınızı temizlemeli ve güzelleştirmelidir. Şampuanı, görünüşüne, rengine ya da kokusuna göre değil, performansına göre seçmelisiniz.Şampuan, saçı temizlemeli ve pürüzsüz hale getirmelidir. Şampuan seçerken saçınızın türünü, yani kuru, normal ya da yağlı olmasını göz önüne alın.

Şampuanlar saç yıkamak için kullanılabilir, çünkü bunların içinde sert temizleme maddeleri yoktur. Asıl sorun, kurutma sırasında saçın havluyla sert bir şekilde ovulmasıdır. Bu, mekanik aşınmaya sebep olur.

 

 

Siyah saçların yıkanması: Herkes, saçların haftada kaç kez yıkanması gerektiği konusunda tereddüt eder. Bu, saçınızın ve saç derinizin türüne ve yaşadığınız çevreye bağlıdır.

Eğer saçlarınız yağlı ise, sık sık yıkamanız gerekir.Eğerkirli bir ortamda çalışıyorsanız, saçlarınızı haftada 3-4 kez yıkayın. Saçlarınızı sık şampuanlamanız saçınıza zarar vermeyecektir.

 

 

Siyah saçlar için saç kremleri: Saç kremleri, saçlarınızın pürüzsüzleşmesine yardımcı olur. Ayrıca, şampuanlama sırasında azalan asidik tabakayı geri kazandırır. Saçınızı şampuanladıktan sonra saç kremi kullanın.

Saç kremini iyice durulayın, aksi takdirde saçınız yağlı görünür.Eğersaç telleriniz inceyse, saç kremi saçınızı çok fazla yumuşatır. Saç kremi almadan önce etiketini kontrol edin ve içeriğindeki kimyasal maddelerin daha az yoğunlukta olmasına dikkat edin.

 

 

Evde uygulanacak yöntemlerle siyah saç için doğal bakım: Saçınızı durulamak için çay suyu, limon suyu ve sirke kullanabilirsiniz. Eğer saçınız kuru ise, ılık badem yağı ile saçınıza masaj yapın. Saç derinize beş yemek kaşığı bal sürün. Son olarak sıcak suyla ıslattığınız bir havluyu başınıza sarın. Bir saat sonra saçınızı şampuanlayın.

Saçınız yağlı ise, bir çay kaşığı aloe vera jeli ve bir çay kaşığı limon suyunu şampuanın dörtte birine katın ve saçlarınızı durulamak için bu karışımı düzenli olarak kullanın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...