Jump to content

Estetik Kalp Kapak Ameliyatları


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Maalesef günümüzde kalp kapağı hastalığı olup göğsünü açtırmamak için yıllarca bekleyen hatta ameliyat olmayıp kalp yetmezliği, kalp büyümesi aşamasına gelen yüzlerce hasta mevcut…

 

Bu ameliyatı önden göğsü yarılacak düşüncesiyle red eden ve bazen de kalp içinde pıhtının beyne atması sonucu felç olan hastalarda bir o kadar az değil….

 

Kalp kapaklarında darlık ve/veya yetmezlik çok sinsi ilerleyerek kalbin işlevini bozar. Vücudumuza yeterli kanı pompalamak için ve gönderdiği kanın geri gelmesi veya gönderirken önünde engel yani kapakta darlık olması nedeniyle daha çok çalışma ihtiyacı duyar. Bu kalp ritmini hızlandırır, kas kitlesini tıpkı zora koşulan bir sporcu kasları gibi kalp kasını büyütür.Büyüyen kas kitlesi içinde kanı pompalayacak alan kalmaz ve kalp yetmezliği kaçınılmaz olur.

 

Kalp yetmezliğindeki ölüm oranının büyük kısmını kalp kapakları oluşturmaktadır.

 

Bütün bunları çekilen bir ekokardiyografi dediğimiz ultrason ile tespit etmek mümkündür. Hasta erken dönemde teşhis edildiğinde bazen sadece kalp kapağının tamiri yeterli gelebilir.Genç yaşlarda göğsünü actırmak istemeyen hastalar yıllar içinde hatta bazen aylar içinde ameliyat şansını kaybedebilir veya riskini arttırabilir.

 

Son yıllarda artık hastaların bu göğüs önünden 30-35 cm gibi kemiğin kesilmesine gerek kalmadan sağ koltukaltından 5-6 cm gibi küçük bir girişimle eskiden göğüs önden açılarak yapılan bütün kalp kapağı (Aort,mitral,triküspit) girişimlerini ve doğuştan kalp deliklerinin(ASD,VSD) tamirini,kalpiçi tümörlerinin çıkarılmasını yapmaktayız.Üstelik kasık veya başka bir bölgede kesi yapmadan ,herhangi bir kas ve kemik kesmeden kaburgalar arasından…

 

Yeter ki hasta uzun yıllar ameliyatı red ederek kalp yetmezliğine girmesin.Kalp içinde yapılan işlem aynı olması sebebiyle diğer yönteme göre hiçbir riski olmadığı gibi tersine bir çok avantajları vardır.Bunları kısaca özetlersek;

 

Cerrahi travmanın ve kan kaybının azalması

 

Göğüs ön kemiğinin boydan boya açılmaması veya hiç açılmaması hasta için büyük rahatlık sağlar. Bir iğne batması ile büyük bir çivinin batması arasındaki fark gibidir. Açılan alanın çok az olması nedeniyle kanamada az olacaktır. Ayrıca ameliyat sonrası ağrıda azalmış olur.

 

Çabuk iyileşme ve erken taburculuk

 

Küçük yara yeri çabuk iyileşir, özelliklede kemik ve kas kesisi yoksa hasta erken dönem ayağa kalkar. Yatağında istediği pozisyonda yatabilir, dönebilir. El ve kollarını kullanarak günlük kendi ihtiyaçlarını giderebilir. Emniyet kemerini takabilir, göğsüne darbe gelmesinden kaçınmak zorunda değildir.

 

Daha iyi kozmetik görünüm

 

Koltuk altından, meme altından veya göğüs altından yapılan bu ameliyatlarda ameliyat yerini hastanın kendi dahi göremeyebilir.Bir ay zarfında girişim yeri belli belirsiz hale gelir.Özelliklede gençler,bayanlar ve çocuklarda tercih nedenidir.

 

Cinsel ve Sosyal problemleri engellemek

 

Göğüs kemiğinin baştan sona kesildiği açık kalp ameliyatlarında kemiğin kaynamasına kadar cinsel ilişki yasaklanır. Hasta göğsüne darbe gelmesinden kendini korumak zorundadır kollarına yüklenemez. Hasta kısa sürede normal performansına döner. Göğsünü gizlemek zorunda kalmaz , Yazın denize,havuza girebilir çevresindeki kişiler ameliyat olduğunu kesinlikle anlamaz.

 

Düşük enfeksiyon riski,

 

Açılan yerin küçük olması ve hiçbir kemik kesisi olmadığı için ayrıca iç kısımda akciğer dokusunun tamamen kalp yüzeyini örtmesi nedeniyle enfeksiyon riski ve iltihaplanma çok düşüktür.

 

Ayrıca daha önceden göğüs açılarak kalp ameliyatı olmuş hastalarda ikinci kez ameliyat gerektiğinde de riski düşürmek amacıyla bu yöntem en idealidir.

 

Kalp-akciğer pompası kullanılmadığında kan hücreleri etkilenmez ve beyin hasarı , böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar oluşmaz

 

Artık kalp ameliyatın değil geç kalmaktan korkmak en doğrusudur, unutmamak gerekir ki geçen her hafta, her ay, her yıl kalbi yetmezliğe sokar.

 

Kontrol muayene ve tetkiklerimizi zamanında yaptırmak ameliyat önerildiğinde kaçmamak kalbimizi kurtarır.

 

Bu ameliyatları ‘’minimal invazif cerrahi’’ adı altında bu konuda yıllarca çalışmış ve bu çalışmalarını tıbbi dergilerde yayınlamış cerrahlara olmakta fayda var.

 

 

 

 

Prof.Dr.Yavuz Beşoğul

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...