Jump to content

Düzenli Yürüyüş Obeziteyi Engeller...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hareketsiz olmanın obeziteye genetik yatkınlığı artırabileceği belirlendi.

 

Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırma, her gün bir saatlik hızlı yürüyüşün obeziteye genetik yatkınlığın etkilerini azaltabileceğini ve vücut kitle indeksini yarıya indirilebileceğini gösterdi.

 

Araştırma sonuçları, Amerikan Kalp Derneği'nin düzenlediği beslenme, fiziksel faaliyet ve metabolizma konulu konferansta açıklandı.

 

Bilim insanları, günde 4 saat televizyon izlemek gibi hareketsiz yaşam biçiminin bel çevresindeki genleri etkilediği ve vücut kitle indeksinin yüzde 50 artmasına neden olduğunu vurguladı.

 

Araştırmaya 7.740 kadın ile 4.564 erkek katıldı. Vücut kitle indeksini ölçmeden önce bilim insanları, 2 yıl boyunca katılımcıların fiziksel faaliyetleri ile televizyon önünde geçirdikleri zamana ilişkin verilerini topladı.

 

Bilim insanları, 32 genetik varyasyona dayanarak katılımcıların yaşam biçiminin obeziteye genetik yatkınlığa etkisini hesapladı.

 

Bu varyasyonların her birinin vücut kitle indeksini 0,13 kg/m2 artırabileceği belirlendi.

 

Bununla beraber, fazla fiziksel faaliyette bulunanların vücut kitle indeksinin 0,15 kg/m2, daha az spor yapanların ise 0,08 kg/m2 azaldığı görüldü.

 

Hareketsiz olmanın vücut kitle indeksine genetik etkisinin en fazla, haftada 40 saatini televizyon önünde geçirenlerde belirlendiği, bu kişilerin vücut kitle indeksinin 0,34 kg/m2, haftada 1 saatini ya da az vaktini televizyon önünde geçirenlerin ise 0,08 kg/m2 arttığı vurgulandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...