Jump to content

Uzun Süreli Öksürükler...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

öksürükler hastalık belirtisi olabilir - uzun süren öksürüklere dikkat - kronik öksürükler

Uzmanlar, uzun süren öksürük şikâyetlerinin dikkate alınması gerektiğini ve bunun birçok hastalığın habercisi olabileceği uyarısında bulunuyor.

 

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, bir haftayı geçen öksürük vakalarında mutlaka doktora başvurulması gerektiğine işaret ederek, “İhmal edilen öksürük akciğer kanseri ve tüberküloza sebep olabilir” dedi.

 

“Uzun süren öksürük şikayetleri dikkate alınmalıdır” diyen Dr. M. Emin Dinççağ, “Kişinin kendine göre, ‘alerjiktir, benim sinüzitim var ondadır’ gibi çeşitli bahaneler üreterek hekime başvurmaması ilerde telafi edilemeyecek sorunlara yol açabilir.

 

Uzun süren öksürüğün önemli nedenlerinden biri tüberküloz olabilir. Hastanın kesik kesik öksürmesine neden olan tüberküloz erken tedavi edilmez ise hem etrafına bulaştırıcı olabilir hem de ilerlemiş tüberküloz vakalarının tedavisi zordur.

 

Kalıcı hasarlar bırakabilir. Bazen vücut direncinin düşüklüğünden uzamış öksürük olabilir. Hastanın hekime başvurup yaptıracağı tetkik ve tahliller ile vücut direnci düşüklüğü (immun sistem yetersizliği) var mı, yok mu ortaya konulabilir.

 

Kişinin herhangi bir kronik hastalığı var ise (şeker hastalığı gibi) öksürük ve akciğer enfeksiyonları daha zor tedavi edilebilir, öksürüğü uzayabilir. Tedavisi uzun sürebilir. Bu durumda da kan şekeri kontrolünün iyi yapılması, hastanın öksürüğünün erken tedavi edilmesi için şarttır.

 

Çoğu kez öksürük önemsenmeyerek hekime başvurulmaz bu durum sağlık açısından hem hastaya hem de çevresine ciddi tehlike arz eder” diye konuştu.

 

Sigara içen hastalarda bu durumun akciğer kanserinin belirtileri olabileceğini ifade eden Dr. Dinççağ, “Önemsenmez ve zamanında tedbir alınmaz ise, yayılmış ve tedavisi daha zor bir hastalıkla karşılaşabiliriz.

 

Çoğu kişi öksürüğünü, içtiği sigaraya bağlayıp hekime gitmekten kaçınması yayılmış kanser hastalıklarıyla veya çoğu insana bulaştırılmış tüberküloz vakalarıyla karşılaşmaya neden olabilir. Bu durum halk sağlığı açısından da ciddi sağlık sorunudur.

 

Alerjik öksürüklerin de hekim muayenesi ve yapılan taktiklerle değerlendirilmesi ve tedavi altında olması gerekir. Bir haftayı geçen, azalmayan her öksürük şikayetinde hekime başvurulmalıdır. Özellikle sigara içenlerin mutlak akciğer filmi çektirmeleri zorunluluktur” şeklinde konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...