Jump to content

Fischer Bukalemunu


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Fischer Bukalemunu

( Chamaeleo Fischeri )

 

 

chamaeleo_fischeri-1.jpg

 

Bu türün boyu 40 cm’yi bulabilir(uzunluğun yarısını kuyruk oluşturur). Dişiler genellikle daha ufak olur. Fischeriler’in deri şekilleri farklılık gösterse de derinin yüzey rengi hepsinde aynıdır. Renk tayfı beyaz, sarı, açık yeşilden zeytin yeşiline kadar olan tüm yeşil, gri, ve kahverengiden siyaha kadar olan tüm renkleri kapsar. Türün en belirgin özelliği burun kısmında ki boynuzu andıran çıkıntıdır. Bu uzantı erkek bukalemunlarda 2 cm’yi bulur. Dişilerde ise 1 cm (yada hiç bulunmayabilir) olur. Fischeriler’in sırt kısmının tepesinde sıra halinde sivri deri çıkıntılar bulur. Erkeklerde sırttan başlayarak kuyruğa kadar gider. Dişilerde ise vücudun ilk üçte birlik bölümünde biter. Bazen Bradypodion grubuna dahil edilsede Güney Afrika Cüce Bukalemunlarından farklı özellikler gösterir. Fischer Bukalemunları Doğu Afrika’da(Tanzanya ve Kenya) bulunur. Çalı ve ufak ağaçlarda yaşarlar.(Bulunduğu yükseklik:800 m – 1700 m)

 

Dişilerin hamilelik dönemi 47 – 55 gün arası sürer. Bu süre sonunda yumurtalar rahatlıkla görülebilir bir hal alır. Bu andan itibaren dişi beslenmeyi keser ve yumurtaları bırakacağı uygun bir yer için etrafı kazmaya başlar. Uygun bir yer bulduğu takdirde 15 -20 cm derinliğinde bir çukur açar, yumurtaları bu çukura bırakır ve çukurun üstünü kapatır. Bir dişi 16 – 20 arası yumurta bırakır.

 

chamaeleo_fischeri-2.jpg

 

chamaeleo_fischeri-3.jpg

 

chamaeleo_fischeri-4.jpg

 

chamaeleo_fischeri-5.jpg

 

chamaeleo_fischeri-9.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...