Jump to content

Brookesia Stumpffi


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=1]Brookesia Stumpffi[/h]

Stumpffi en ilginç bukalemun türlerinden biridir. Belli bir mesafeden bakıldığında görünüşü ölü bir yaprağı andırır. Yaşam süreleri 3 – 4 yıl arasında değişir. Stumpffi zırhlı bir bukalemundur. Silindir biçimindeki vücudu seyrek dikenlerle kaplıdır. Dikenler uzuvların üstünde, sırt kısmında ve kafanın ön bölümünde oldukça belirgindir. Boyu 10 cm’ ye ulaşabilir. Yüzey rengi genellikle kahverengidir fakat bu renk kırmızı yada zeytin kahverengiside olabilir.

 

Stumpffi Madagaskar’ ın kuzey ve kuzeybatısında, ayrıca Madagaskar’ a yakın olan Nosy Bé adasında bulunur. Bu bölgelerdekisık çalılarda ve bazı ağaçlarda görülebilir. Bunun dışında terkedilmiş kahve plantasyonlarıda bu tür için uygun bir yaşam alanıdır. Bölgenin iklimi sıcak ve rutubetlidir. Günlük sıcaklık 23°C – 28°C arasında değişir. Güney kesimlerdeki yaz sıcaklığı oldukça yüksektir. Stumpffi bu dönemi daha serin olan oyuklarda geçirir. Dişi çiftleşmeden yaklaşık 40 gün sonra 2 – 5 arası yumurta bırakır. Yavrular 50 – 60 gün sonra yumurtadan çıkar.

 

brookesia_stumpffi-1.jpg

 

brookesia_stumpffi-10.jpg

 

brookesia_stumpffi-2.jpg

 

brookesia_stumpffi-3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...