Jump to content

Kahve ve Yeşil Çay Felç Riskini Azaltıyor


кυвiŁαу
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=1]Kahve ve yeşil çay felç riskini azaltıyor[/h]

[h=2]Yapılan bir araştırmaya göre; düzenli yeşil çay ve kahve tüketenler, nadiren içen birine göre yüzde 14 daha az felç geçirme riski altında[/h]

fft2mm1799048.jpg

 

Japonya'da yapılan bir araştırma kahve ya da yeşil çay tüketenlerin daha az felç geçirme riski taşıdığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, düzenli olarak günde bir fincan kahve içen kişi, çok nadir kahve tüketen birine oranla yüzde 20 daha az felç tehdidiyle karşı karşıya. Günde iki ya da üç fincan yeşil çay tüketenler ise nadiren yeşil çay içen birine göre yüzde 14 daha az felç geçirme riski altında.

83 bin 269 Japon'un 13 yıl boyunca kahve ve yeşil çay tüketiminin gözlemlendiği araştırmada, kilo, içki ya da sigara tüketimi, beslenme alışkanlıkları ya da spor faaliyetleri gibi diğer faktörler de göz önünde bulunduruldu.

 

 

Deutsche Welle Türkçede yer alan habere göre; bilim adamları kahve ya da yeşil çaydaki hangi madde ya da maddelerin felç riskini azalttığı konusunda bilgi vermezken, bu konunun araştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Amerikan Journal of the American Heart Association dergisinde yayımlanan araştırma, fazla kahve tüketiminin sağlık açısından risk oluşturduğu yönünde daha önce yapılan araştırmaları da çürütmüş oluyor. Gerçi Japon bilim insanları araştırmanın başlarında günde iki fincandan fazla kahve tüketenlerin daha sık kalp rahatsızlığı yaşadığını gözlemledi. Ancak araştırmanın ilerleyen yıllarında kalple ilgili bu rahatsızlıkların kahve tüketimiyle ilgisi olmadığı sonucuna varıldı. Bilim insanlarına göre fazla kahve tüketen kişiler genellikle sigara da tüketiyor ve kalp sorunları muhtemelen bundan kaynaklanıyor.

 

 

Kaynak : Kahve ve yeşil çay felç riskini azaltıyor - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...