Jump to content

B Vitamini Yaşam Standartını Yükseltiyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İşte kalp-damar sağlığından, kronik yorgunluğa, hafızanın güçlendirilmesinden depresyon tedavisine kadar her derde deva B vitamini ve yararları

 

VÜCUTTA çok çeşitli işlevleri bulunan ve yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinde rol alan vitamin ve mineraller yönünden eksik beslenme, zaman içinde bağışıklık sisteminin işleyişini yavaşlatıp bozuyor.

 

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Serdar Küçükoğlu, vitaminlerin besinler yoluyla ya da takviye olarak tablet şeklinde alınmasının gerekli ve çok önemli olduğunu söylüyor. Son dönemde, özellikle çalışan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar, B vitamini desteği alan ya da bu yönden ağırlıklı beslenenlerin yaşam kalitesinin yükseldiğini ve kendilerini daha zinde ve enerjik hissettiklerini gösteriyor. B vitamini yönünden zengin beslenme aynı zamanda kalp sağlığını da olumlu etkiliyor.

 

HAYVANSAL ÜRÜNLER

Uzmanlar, B12 ve B6 vitaminlerinin önemine dikkat çekerek bu vitaminlerin özellikle kalp sağlığı açısından büyük önemi bulunduğunu söylüyor.

 

“Kobalamin” olarak bilinen B12 vitamininin hayvansal ürünlerde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Küçükoğlu, "Kalp sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan B12 kansızlığı önlüyor, sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlıyor ve hafızayı güçlendirip; konsantrasyon bozukluklarına iyi geliyor" diyor. Eksikliğinde ise kansızlık, el ve ayakta uyuşma, kilo kaybı, zihinsel sorunlar ve sindirim sistemi bozuklukları ortaya çıkıyor.

 

ZİHİN SAĞLIĞI İÇİN

B6 Şehir yaşamının ve yoğun iş temposunun kalp sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Prof. Küçükoğlu, hastalık ve iyileşme dönemlerinde kronik yorgunlukların sık görüldüğünü ve B6 vitamininin bunlarla başa çıkmada önemli olduğunu söylüyor. Halk arasında “Ruh hali vitamini” olarak da bilinen B6, beyindeki ruh halini kontrol eden hormonları etkileyip, yağ ve proteinlerin metabolize edilmesinde de önemli bir görev üstleniyor.

 

B6 VE B12 ZENGİNİ BESİNLER

Balık

Süt ve süt ürünleri

Kuşkonmaz

Elma

Arpa

Yulaf

Muz

Pancar

Sarmısak

Balık yağı

Ceviz

Fındık

Yeşil çay

 

B VİTAMİNLERİ NEYE YARIYOR?

B1 (tiamin), B2 (riboflavin), niasin, B6, B12, biotin ve folik asit olarak bilinen B vitaminlerinin şu önemli işlevleri var:

 

Enerji, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarında etkindirler.

Nörolojik bozukluklarda kullanılırlar.

Kan hücrelerinin yapımında görev alırlar.

Bağışıklık sisteminin çalışmasında etkin rol oynayarak vücut direncini artırırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...