Jump to content

Eroine Karşı Aşı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Eroin bağımlılığına karşı kullanılabilecek ve Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından test edilen ilk aşı geliştirildi...

 

Bu ilaç bağışıklık sisteminin eroini işlemesini durduruyor ve uyuşturucunun vücudu zehirlemesini durduruyor.

 

Milliyet'teki habere göre, araştırmanın başındaki isim olan Kim Janda, uyuşturuculara karşı üretilen aşılar arasında ilk defa bir tanesinin bu kadar güçlü bir bağışıklık kazandırdığını belirtti. Bilim adamları bu aşının, eroin bağımlılığı yaşayanların terapatik tedavisinde oldukça etkili olacağını düşünüyor.

 

Janda ve ekibi daha önce kokain, metafetamin ve nikotine karşı bir aşı geliştirmişti. Tüm bu ilaçlar bağışıklık sistemini harekete geçirerek uyuşturucu moleküllerini tespit ediyor ve vücuda dağılmasını bloke ediyor. Tüm bu aşılar üzerine sürdürülen araştırmalar hala devam ediyor.

 

Eroin aşısı geliştirirken bilim adamları bir kaç zorlukla da karşılaştı. Çünkü vücuda giren eroin anında farklı maddelere ayrışıyor. Uzmanlar bağışıklık sistemini sadece eroine değil, diğer maddelere karşı da savunma yapmasını öğretmen zorunda kaldı. Bu maddeler arasında kolayca beyine ulaşabilen morfin ve 6-asetilmorfin bulunuyor.

 

Bu aşı başarılı bir şekilde fareler üzerinde denendi. Aşılamanın ardından eroin bağımlılığı bulunan hayvanlarda Uyuşturucu isteği ve etkisinin azaldığı gözlemlendi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...