Jump to content

İşte Türkiye’nin En Çok Kazanan Yazarları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Forbes Türkiye’nin Mayıs sayısında Özer Turan imzasıyla yayınlanan habere göre Türkiye’nin en çok kazanan 20 yazarı, 2012′de 11 milyon lira telif geliri elde etti.

Üst sıralarda görmeye alışık olduğumuz birçok yazar geçen yıl yeni kitap çıkarmayınca sadece iki yazarın telifi 1 milyonu aşabildi. Listesinin zirvesinde 1,8 milyon liralık telif geliri ile “Aşkın Gözyaşları” serisi ile tanınan Sinan Yağmur var. İkinci sırada yaklaşık 1,1 milyon lira telif geliri elde eden Ahmet Ümit. Telifi 1 milyon lira sınırını aşan başka yazar da yok zaten. Buna en çok yaklaşan isim 963 bin liralık telif geliriyle İskender Pala oldu.

SİNAN YAĞMUR AÇIK ARA ÖNDE

Açık ara zirveye yerleşen Sinan Yağmur için çok yoğun bir yıl geride kaldı. 2012′de üç yeni kitabı çıktı. 200 bin adet basılan “Aşka Yolculuk – Veysel Karani” Destek Yayınları’ndan, 150 bin basılan “Aşka Bela – Kerbela Hz. Hüseyin” Profil Yayıncılık’tan ve 100 bin basılan “Aşkın Meali – Yusuf ve Züleyha” ise Karatay Akademi yayınlarından çıktı. Bunlarla birlikte “Aşkın Gözyaşları” serisinin ikinci kitabı “Hz. Mevlana” 300 bin, ilk kitap “Tebrizli Şems” 150 bin ve serinin son kitabı “Kimya Hatun” 110 bin adet basıldı. Yağmur’un ünlü olmadan önce çıkardığı (çoğunluğu dini içerikli) kitapları ise 290 bin adet basıldı. Yağmur’un ve kitaplarının yakaladığı başarı yayıncılık dünyası için pek de alışıldık değil.

ELİF ŞAFAK İLK ÜÇTE YOK

Listedeki en çarpıcı düşüşü son dört yıldır ilk kez ilk üçe giremeyen Elif Şafak yaşadı. “Aşk”, “İskender” ve “Firarperest” kitaplarıyla uzunca bir süre ‘en çok satanlar’ listelerinde kendisine yer bulan Şafak, 2012′de Haber Türk gazetesindeki köşe yazılarını derlediği “Şemspare” ile yetindi. Dolayısıyla Şafak, 635 bin liralık telif geliriyle altıncı sırada kaldı.

TELİF GELİRLERİ YÜZDE 184 ARTTI

2012′deki durgunluğa rağmen Türk yazarların telif konusunda son beş yılda çok önemli bir yol kat ettiklerini söylemek yanlış olmaz. Rakamlar da bunu gösteriyor. “En Çok Kazan Yazarlar” listesinin ilk kez yayınlandığı 2008′de 20 yazarın toplam telif geliri sadece 3,9 milyon liraydı. O yılın en çok baskı yapan 20 kitabından da sadece dördü 100 bin adet sınırını aşıyordu ve hepsinin toplamı ancak 1 milyon adedi buluyordu. Aradan geçen beş yılda tablo bir hayli değişti. Bu yıl altıncı kez yayınlanan listede yer alan en çok kazanan 20 yazarın toplam telif geliri 2008′e oranla yüzde 184 artıyor -11 milyon lira. En çok baskısı yapılan 20 kitabınsa tamamı 100 bin adet ve üzerinde. Toplamları 2,6 milyon adedi buluyor -ki bu, altı yıl öncesine göre yüzde 145′lik bir artış anlamına geliyor.

2008′den bu yana yayınlanan listenin altı demirbaşı var. Bütün listelerde yer alan Elif Şafak, 7,1 milyon liralık toplam geliriyle son altı yılın en çok kazananı. Yine tüm listelerde yer alan isimlerden Ayşe Kulin toplamda 5,4 milyon lira, Turgut Özakman 3,7 milyon lira, Ahmet Ümit 3,4 milyon lira, Canan Tan 2,9 milyon lira ve Orhan Pamuk 2,5 milyon lira telif geliri elde etti.

“En Çok Kazanan Yazarlar”ın başka istikrarlı isimleri de yok değil. Zülfü Livaneli ve İskender Pala beşer, Soner Yalçın ve Serdar Özkan da dörder kez listede yer alma başarısı gösterdi. Bu yıl listenin zirvesinde yer alan Sinan Yağmur ise son üç yıldır listede.

TRANSFER PİYASASI HAREKETLENDİ

2012 ve bu yılın ilk üç ayında transfer piyasası da oldukça hareketliydi. Geçen yıl “Aşka Yolculuk – Veysel Karani” romanı Destek Yayınları’ndan çıkan Sinan Yağmur, Karatay Yayınları’na geri döndü. Ahmet Turgut, Calisto’dan Everest’e; Serdar Özkan, Altın Kitaplar’dan Artemis’e; Hasan Cemal, Doğan Kitap’tan Everest’e; Soner Yalçın, Doğan Kitap’tan Kırmızı Kedi’ye geçti. 10 yıldır kitapları Altın Kitaplar’dan yayınlanan Canan Tan, 2013′te piyasaya çıkan kitabı “Hasret”le birlikte Doğan Kitap’ı seçti. Taraf Gazetesi’nden sonra Alkım Yayınları’ndan da ayrılan Ahmet Altan ise Everest’e geçti. Altan’ın gelişi yayınevinde taşları yerinden oynattı. Everest’in en çok satan yazarlarından olan Ayşe Kulin yakında piyasaya çıkacak olan son romanı “Dönüş”ü eski yayınevi Remzi’den çıkarmaya karar verdi. Kitapları aynı grubun diğer yayınevi Artemis’ten çıkan “Moskof Cariye Hürrem” kitabıyla tanınan Demet Altınyeleklioğlu da Kulin’le birlikte hareket edecek. 1994′ten beri İletişim Yayınları’nın yazarı olan Orhan Pamuk’un da Yapı Kredi Kültür Yayınları’na transfer olacağı fısıltıları dolaşıyor.

2

0 ismin yer aldığı “En Çok Kazanan Yazarlar” listesinin ilk beşinde şu yazarlar var.

1- Sinan Yağmur

Telif Geliri: 1.858.275 TL

Yayınevi: Karatay Akademi

Toplam Baskı Adedi: 1.300.000

Toplam Cirosu: 13.765.000

2- Ahmet Ümit

Telif Geliri: 1.098.600 TL

Yayınevi: Everest

Toplam Baskı Adedi: 314.000

Toplam Cirosu: 5.493.000

3- İskender Pala

Telif Geliri: 963.800 TL

Yayınevi: Kapı

Toplam Baskı Adedi: 319.000

Toplam Cirosu: 4.819.000

4- Ayşe Kulin

Telif Geliri: 810.200 TL

Yayınevi: Everest

Toplam Baskı Adedi: 272.000

Toplam Cirosu: 4.051.000

5- Canan Tan

Telif Geliri: 657.800 TL

Yayınevi: Altın Kitaplar

Toplam Baskı Adedi: 262.000

Toplam Cirosu: 3.289.000

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İsmailağa Cemaati,Sinan Yağmur'un tasavvuf istismarı ile Şia propagandası yaptığını söylemiş ve bu suçlamaya rağmen Sinan Yağmur'un kitapları satıyorsa tebrik etmek lâzım.

 

Çünkü İsmailağa Cemaati'nin yazıları ve eleştirileri bir kesim için adeta vahiy niteliği taşır.Hocaları ise ilâh muamelesi görür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şimdi bu moda.git yurt dışına bir guru bul yada ordaki eski akımı öğren gel birazda ordan burdan bilgi çal yaz bir kitap zengin ol.Eee kitap yoluyla önce müşteriyi yağlıyorlar sonra seminerlerle çekiyorlar insanları bilmem kaç çalışma ve seminer 3000 tl..telkinler de paralı gelsin oooohh sanki edebi bir şey yazmışlar gibi caka satıyorlar.bu furyada biter..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...