Jump to content

Kaynar Su Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Su Yanığı Tedavisi - Sıcak Su Yanık Tedavisi - Kaynar Su Yanık Tedavisinde Yapılması Gerekenler

 

1. Adım

Kaynar su, yanık yaralanmalarının baş kaynağıdır. Hafif yanıklar evde tedavi edilebilir ama daha ciddi yanıkların hastanede tedavi edilmesi gerekir.

 

2. Adım

 

Yanığı soğutun. Yanan yüzeyi soğuk suya tutmak daha fazla doku hasarını önleyecektir. Bu, yanan bölgeyi soğuk su dolu bir tasa sokarak, musluğun altına tutarak, bir bez ıslatıp onu etkilenen bölgeye koyarak yapılabilir. Buz veya buzlu su kullanmayın çünkü cilde daha da zarar verir.

 

3. Adım

 

Antibiyotikli merhem sürün. Gümüş sülfaziyadin gibi antibiyotik merhemler bakterilerin yaraya ulaşmasını engeller. Ayrıca yaranın üstünde mühür oluşturur. Antibiyotik kremler çoğu eczaneden reçetesiz olarak alınabilir.

 

4. Adım

 

Yanan bölgeyi sarın. Bu en iyi, steril bir bez kullanarak yapılır; yapışkanları olan herhangi bir bezden veya yarada kalıntı bırakabilecek pamuk gibi kumaşlardan kaçının. Hasarlı dokuya baskı olmaması için anığın etrafında bezi hafifçe sarın. Bezi her gün değiştirin.

 

5. Adım

 

Enfeksiyona dikkat edin. Enfeksiyon kapmış bir yanığın işaretleri yanan alandan çıkan kırmızı çizgiler, artan şişme, akıntı ve ateştir. Enfekte yanık yaraları tehlikeli olabilir, özellikle enfeksiyon yayılırsa. Enfeksiyondan endişeleniyorsanız bir tıp uzmanıyla görüşüp ileri tedavinin gerekip gerekmediğini belirleyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...