Jump to content

Suriye,'Bu Bir Savaş İlanıdır'


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

[h=1]'Bu bir savaş ilanıdır'[/h]

[h=2]İsrail uçaklarının, Suriye tarafından Lübnan Hizbullahı'na gönderilmek üzere olduğu iddia edilen füzelerin bulunduğu Şam yakınlarındaki iki tesisi vurması, Suriye tarafından 'savaş ilanı' olarak değerlendirdi. İran'dan ve Iraklı Şiilerden Esad'a destek açıklamaları geldi[/h]

fft2mm2358204.jpg

 

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, saldırının İsrail tarafından Suriye'ye yapılmış bir savaş ilanı olduğunu söyledi.

 

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, CNN televizyonuna konuşan Mikdad, "Bu saldırı, teröristlerle İsrail arasındaki ittifakı temsil ediyor" dedi. Mikdad, İsrail'e karşı, kendilerinin belirlediği bir zamanda ve yöntemle misillemede bulunacaklarını da ifade etti.

 

 

Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zubi ise "İsrail'in saldırısı tüm olasılıklara kapıyı açar" diye konuştu.

 

'TERÖRİSTLERE DESTEK'

Öte yandan Suriye saldırıların amacının “terör örgütlerine doğrudan destek vermek” olduğunu da savundu. Suriye hükümeti, Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan muhalif grupları “terörist” olarak nitelendiriyor.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan Birleşmiş Milletler’e (BM) ve BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilen mektuplarda ise “İsrail’in şiddetinin” çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğu ve “kapsamlı bir yıkım yarattığı” belirtildi. Ancak ölen ya da yaralananlarla ilgili bir açıklama yapılmadı.

 

Suriye televizyonunun haberinde ise, “İsrail’in yeni saldırısı şanlı ordumuzun darbeleri altında ezilen terörist grupların moralini yükseltmek için gerçekleştirilmiş bir girişimdir” denildi.

 

Mısır ve Arap Birliği de saldırıları kınarken, İsrail sessizliğini koruyor. Reuters’a konuşan ordu sözcüsü, “Biz böyle haberlere yanıt vermiyoruz” dedi.

 

İRAN: SURİYE'Yİ EĞİTMEYE HAZIRIZ

Bir yandan bu gelişmeler yaşanırken, bir yandan da Tahran’dan kritik bir açıklama geldi. İran Kara Kuvvetleri Komutanı General Ahmed Rıza Purdastan, Şam’dan talep gelmesi durumunda İran’ın Suriye askerlerini “eğitmeye” hazır olduğunu söyledi.

 

IRNA haber ajansının aktardığına göre Purdastan, “Müslüman bir ülke olarak Suriye’nin arkasındayız ve eğer eğitim ihtiyaçları olursa kendilerine eğitim veririz. Bunun dışında operasyonlara doğrudan karışmayacağız” dedi.

 

Purdastan, “Suriye ordusu Siyonist rejimle yıllar süren çatışması sayesinde deneyim kazandı ve kendi kendini koruyabilir. Dış yardıma ihtiyaçları yok” diye konuştu.

IRAKLI ŞİİLER: SURİYE KARŞILIK VERMELİ

 

Iraklı Şii liderlerden Mukteda es-Sadr ise, Suriye’nin İsrail’e karşılık vermesi gerektiğini belirtti. Sadr Hareketi Basın Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Şii lider Sadr’ın, İsrail’in düzenlediği son saldırıyla ilgili bir soruya, "Suriye’nin itibarının korunması lazım. Bu nedenle Suriye hükümetinin İsrail’in saldırılarına karşılık vermesi gerekir. Kimsenin buna mani olmaya hakkı yok" cevabını verdiği ifade edildi.

 

OBAMA: İSRAİL'İN HAKKI VAR

Saldırıyla ilgili haberlerden birkaç saat önce ABD Başkanı Barack Obama bir açıklama yaparak, İsrail’in gelişmiş silahların Hizbullah’a transferine karşı kendini koruma hakkı olduğunu belirtmişti.

 

İspanyol Telemundo televizyonuna konuşan Obama, “Gerçekleştirdikleri saldırıları doğrulama ya da yalanlamayı İsrail hükümetine bırakıyorum” demişti.

 

 

Kaynak : 'Bu bir savaş ilanıdır' - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...