Jump to content

Miğren Tipi Baş Ağrıları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

migren nedir - migren sebepleri - migren belirtileri - migren tipleri

 

Migren belirtileri, o kadar şiddetli olabilir ki kişi dinlenmek için karanlık ve sakin bir yer bulmaktan başka bir şey düşünemeyebilir. Bazı migren ağrılarından önce veya ağrılar esnasında gözde ani ışık çakmaları, gözlerde kararma veya kol ve bacaklarda karıncalanma gibi duyusal belirtiler ortaya çıkabilir. Genellikle migrenle birlikte mide bulantısı, kusma ve ışığa ya da sese karşı hassasiyet gibi belirtiler görülür. Migrenin tedavisi yoktur; fakat ilaç tedavileri, migren ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer tedavi yöntemi geçmişte hasta için faydalı olmadıysa farklı bir migren ilacı alma konusunda doktor ile görüşülmelidir. Doğru ilaç tedavisiyle birlikte kişinin kendi uygulayabileceği tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri, hayat kalitesinde önemli değişiklikler yaratabilir.

 

Migrenin Belirtileri

Migren genellikle çocukluk, ergenlik veya erken yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkar. Genel olarak migren atakları esnasında aşağıdaki belirtilerinden hepsi veya bazıları görülebilir:

 

Başın bir tarafını veya her iki tarafını etkileyen orta şiddetli veya şiddetli ağrılar

Zonklayıcı baş ağrıları

Fiziksel aktivitelerle kötüleşen ağrı

Günlük aktivitelerinizi etkileyen ağrı

Kusmaya yol açabilen mide bulantıları

Işığa ve sese karşı hassasiyet

 

Migren, tedavi edilmediği takdirde genellikle 4 saat ila 72 saat arasında sürebilir fakat baş ağrılarının sıklığı, kişiden kişiye göre değişebilir. Migren ağrıları bir ay içerisinde birkaç defa veya daha az sıklıkta ortaya çıkabilir.

 

Tüm migren ağrıları aynı değildir. Birçok kişide daha önce "genel migren” adı verilen aurasız migren ağrıları görülür. Bazı kişilerde ise daha önceleri "klasik migren” adı verilen auralı migren gözlemlenir. Auralar, gözde ani ışık çakmaları gibi görüş değişikliklerini, kol ve bacaklarda karıncalanma hissini içerir. Aura olsa da olmasa da baş ağrıları ortaya çıkmadan saatler veya bir gün önce, bir ya da birden fazla ön belirti (prodrom) kendini hissettirebilir. Bu ön belirtiler şunlardır:

 

Sevinç veya aşırı enerji hissi

Tatlı krizleri

Susuzluk

Sersemlik hissi

Asabiyet veya depresyon

 

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Migren, genellikle teşhis ve dolayısıyla tedavi edilemeyen bir rahatsızlıktır. Migren belirtileri gözlemleniyorsa, atakları ve bu atakların nasıl tedavi edildiği not edilmelidir. Daha sonra baş ağrılarını ve uygulanabilecek tedavi planını konuşmak üzere, doktordan bir randevu alınır. Baş ağrısı geçmişi olsa dahi, ağrıların düzeninde veya şeklinde bir değişiklik oluşursa doktora danışılmalıdır. Aşağıdaki belirtilerin görülmesi halinde derhal doktorla görüşülmeli veya acil servise gidilmelidir. Çünkü belirtiler bazı ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir:

 

Ani ve aşırı şiddetli baş ağrısı

Yüksek ateş, boyun tutulması, ciltte kızarıklık, zihinsel bulanıklık, nöbet, çifte görme, güçsüzlük, uyuşukluk hissi veya konuşmada güçlükle birlikte ortaya çıkan baş ağrısı

Baş yaralanmalarından sonra ortaya çıkan baş ağrıları (özellikle baş ağrıları kötüleşiyorsa)

Öksürük, çaba sarf etme, zorlanma veya ani hareketler ile kötüleşen kronik baş ağrısı

50 yaş üzeri kişilerde yeni ortaya çıkmaya başlayan baş ağrıları

 

Teşhis

Eğer hastada genel migren sorunu varsa veya ailesinde migren rahatsızlığı olan birisi varsa doktor medikal geçmişe ve yaptığı fiziksel incelemelere dayanarak migrene teşhis koyabilir. Eğer baş ağrıları anormal, şiddetli ve aniyse, doktor ağrılara neden olabilecek diğer rahatsızlıkların ihtimalini ortadan kaldırmak için bazı testler önerebilir.

 

Bilgisayar destekli tomografi (CT): Bu görüntüleme prosedürü beynin kesitsel görüntüsünü sağlamak amacıyla bir seri bilgisayar destekli röntgen ışını kullanır. Bu sayede doktorlar, baş ağrılarına neden olabilecek tümörleri, enfeksiyonları ve diğer muhtemel sağlık sorunlarını teşhis edebilir.

 

Manyetik rezonans görüntüleme (MR): MR testi, beynin detaylı kesitsel görüntüsünü sağlamak amacıyla radyo dalgaları ve güçlü mıknatıslar kullanır. MR testiyle doktorlar tümörleri, inmeleri, damar genişlemelerini, nörolojik hastalıkları ve diğer beyin anormalliklerini tespit edebilir. MR testi aynı zamanda beyne kan taşıyan kan damarlarının incelenmesinde de kullanılabilir.

 

Omurilikten su alma (bel ponksiyonu): Doktor baş ağrılarının nedeninin beyin zarı ve beyin-omurilik sıvısı iltihabı olan menenjit olduğunu düşünüyorsa omurilikten sıvı alınmasını önerebilir. Bu prosedürde, laboratuvar analizi için beyin-omurilik sıvısından örnek almak amacıyla ince bir iğne bel bölgesindeki iki omurga arasında yerleştirilir.

 

Migrenin Sebepleri

Migren ağrılarının nedeni tam olarak anlaşılmış olmasa da, genetik ve çevresel faktörlerin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ana ağrı yolu olan üçlü sinirlerdeki değişiklikler migren ağrılarına neden olabilir. Sinir sistemindeki ağrı hissinin düzenlenmesine yardımcı olan seratonin gibi beyin kimyasallarında oluşan dengesizlikler de migren ağrılarına yol açabilir. Serotonin seviyesi, migren ağrıları esnasında düşer. Bu da üçlü sinir sisteminin nöropeptit adı verilen maddeleri salgılamasına yol açar. Nöropeptitler, beynin dış katmanına (beyin-omurilik zarı) doğru ilerler ve sonuç olarak baş ağrıları oluşur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...