Jump to content

10 Nasihat....


Guest kara sewdam
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1- Hergün okuyabildiğin kadar Kur'an oku, Peygamber (sav)'e de salatı çokca getir.

2- Beş vakit namaz ile velevki iki rekat ta olsa gece ve kuşluk namazına devam et.

3- Üzerine farz olan zekatı ver. Az da olsa hergün sadaka ver. Eğer verecek bulamaz isen bu vazifeyi güzel söylemekle yerine getir. Ramazan orucu ile beraber her ayda üçgün oruç tut.

4- Allah'ın sevdiklerinden olmak istemez misin? Peygamber'in Muhammed (sav)'i, O'nun Ailesini sev, anne ve babaya iyilik yap.

5- Sen:" Ya Rabbi, Ya Rabbi" deyipte, Allah'ın: "Evet Ey kulum, iste istediğin verilir" dediği kimselerden olmak istemez misin? Ohalde yiyeceğini temizle ki duan kabul olsun. İnsanlara kendinden daha insaflı ol. İnsanlara güzel ahlakla davran.

6- Duası kabul edilenlerden ve Kıyamet günü sayfası nurla parlayanlardan olmayı istemez misin? Kalbini temizle, "La İlahe İllallah" zikrini çok yap, günahlarına, mü'min erkek ve mü'min kadınlar için tevbe ve istiğfar yap. Allah'ı hatırlamaktan habersiz olanlardan olma.

7- Allah'a hamdeden, şükreden, O'na yakın olanlardan olmak istemez misin? Şu var ki kul: El-Hamdülillah, derse, Allah: " Kulum Bana hamdetti, Bana şükretti" der. Ohalde: el-Hamdülillahi ve Selamün ala İbadihillezinestafa" zikrini çokça yap.

8- Allah'a şükredenlerden ve Allah'ın neslini islah ettiği kimselerden olmayı istemez misin? O halde şu iki ayetteki duaya devam etmelisin:

a- " Rabbim, bana ve anama, babama lutfettiğin nimete şükretme, Senin beğeneceğin faydalı bir iş yapmamı gönlüme ilham eyle ve Rahmetinle beni iyi kullarının arasına koy". (Neml:19).

b- " Rabbim beni, bana ve anama, babama verdiğin nimete şükretmeye razı olacağın yararlı işleri yapmaya sevkeyle, benim için neslimden de salahı devam ettir. Ben Sana yöneldim, Sana teslim oldum." (Akaf:15).

9- Hem dünyanı hem ahiretini toplayan şeyi sana göstereyim mi? Ohalde Allah'ın emirlerini gücün yettiği kadar yerine getirmeye çalış: " Ey insanlar, ruku edin, secde edin, Rabbinize ibadet edin, hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz. " (Hac:77).

10- Bütün herşeyin özünü göstermemi ister misin? " Allah'a inandım de, sonra da dosdoğru istikamet üzere ol. "

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Tüm Oğullara Nasihat!..

   TÜM OĞULARA NASİHAT..! Sevildiğin yere sık gidip gelme Bal olsan tadına doyarlar oğul. Güvenip kimseye sırrını verme Tutamaz dilini yayarlar oğul... *********** Diyardan diyara edilsen sürgün Doğru ol eğilme, dövülsen her gün. Güçlüyüm diyenler yorulur bir gün Sırtlarını sana dayarlar oğul... ********** Denizler taşırsan gözün selinden Bekleme bir fayda, kızla, gelinden Hasta olsan kimse bilmez halinden Ancak öldüğünde duyarlar oğul... *********** Gittiğin yol eğe

   , Yer: Şiirler

  • Ölüm Nasihat-ı Ekberdir

   Yar... Seni kurtaracak olan Aklın, bilgin, azmin ve sabrın dır Şans ve tesadüf akidenin ret ettiği esastır Bahtın saadeti gayretin, samimiyetin, tedbirin farkıdır En ufak cefada şikayet eden, vekil ve kefil olanı bilmeyen nadandır Ruhunun, vicdanın ve kalbinin farkında olmayan akıl nefse adanmıştır Her bakımdan ölümsüzlüğe oynayan benlik, ayartan zekanın düş ve hülyasıdır Ölüm nasihat-ı ekberdir, edeb-i saadettir, teslimiyet-i vakittir, mizana matuf iradey-i akidedir Mustafa Cilasun

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Padişaha Nasihat

   Hacı Bayram-ı Velî hazretleri Edirne'den ayrılırken kendisinden nasihat isteyen Sultan Murâd Hana şöyle dedi:"Tebean içinde herkesin yerini tanı, ileri gelenlere ikrâmda bulun. İlim sâhiplerine hürmet et. Yaşlılara saygı, gençlere sevgi göster. Halka yaklaş fâsıklardan uzaklaş, iyilerle düşüp kalk. Hiç kimseyi küçümseme ve hafife alma. İnsanlığında kusûr etme, sırrını hiç kimseye açma, iyice yakınlık peydâ etmedikçe, kimsenin arkadaşlığına güvenme. Cimri ve alçak insanlarla ahbablık kurma. Kötü

   , Yer: Osmanlı Tarihi

  • Mektupla Gelen Nasîhat...

   Şeyh Abdülhay hazretleri, Hindistan evliyâsındandır. 1582 (H.990) senesinde doğdu. İlim tahsiline başladıktan sonra, büyük âlim İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin sohbetlerine katıldı ve talebesi olmakla şereflendi ve mânevî birçok ilimlere kavuştu... “SALİH AMELLER HANGİLERİDİR?”Şeyh Abdülhay, hocası İmâm-ı Rabbânî hazretleri hayatta iken onunla zaman zaman mektuplaşırdı. Hocasının kendisine yazdığı nasîhat dolu bir mektupta şunlar yazılıdır: “Allahü teâlaya hamd ettikten ve Peygamber efendimize sal

   , Yer: İslamiyet

  • Kendime Nasihat

   KENDİME NASİHAT Aklımın değerini bilmeli veşükretmeliyim. Bir belgeselde seyrettim. Bir leopar yavrusunun arka sol ayağı;ağacın toprağa yakın yerindeki çatalına sıkışmış ve kalçasından kırılmış birtürlü kurtulamıyor. Annesi yanına geldi, ağzıyla dikkatlice ensesindenyakaladı, başka bir yere götürmek istedi, fakat başarılı olamadı. Yavru leoparayağından sanki ağaca bağlanmış gibiydi. Kokladı, etrafında gezindi onunlabiraz oynadı. Bu son oynaşmamız der gibi sağa sola bakındı ve yavr

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

×
×
 • Yeni Oluştur...