Jump to content

Kan Kanseri - Lösemi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

kan kanseri nedir - lösemi nedir - lösemi nedenleri - lösemi çeşitleri - lösemi tedavisi

 

Tanımı: (Lösemi) Kandaki akyuvarların sayıca çok fazla artmasıyla belirlenen bir hastalık gurubudur.

 

Nedenleri: Radyasyonun neden olduğu iddia edilememekle birlikte, iyonlaştıncı ışınlara maruz kalmanın, hastalığın oluşum olağanlığını arttırdığı tahmin edilmektedir. Lösemiler başlıca üç guruba ayrılır.

 

1. Akut: Erkekte daha fazla görülen bu tip, çocuk lösemililerin de şeklidir.

Hastanın boğazı, kemik ve eklemleri ağır. ateşi vardır ve bitkinlik hisseder. Derisinde ufak kanamalar belirir ve çok kolay çürük oluşur. Kansızlık başgösterir ve sindirim sistemi, burun kanamaları ortaya çıkar. Lenf bezleri büyümüştür ve göğüs kemiğine basıldıkça ağrı duyar. Teşhis klinik belirtilere ve kanın mikroskobik tahlililerine görür.

 

2.Kronik Miyeloid: Çocuklarda pek görülmeyen bu tipe, genellikle orta yaşlılarda ve her iki cinste eşit sıklıkta rastlanır.

 

Karında belirsiz rahatsızlık, devamlı yorgunluk duygusu, gece terlemeleri ve ateşi, genel durum bozuklukluğuyla birlikte, dalağın aşın büyüdüğü ve karın sol üst bölümünde ele geldiği görülür.

 

3. Kronik Lenfatik: Orta ve ileri yaşlardaki erkeklerde daha sık rastlanır.

Bütün vücudun lenf bezlerinin yavaş yavaş büyümesidir. Bu büyümeye dalakla, karaciğer de katılabilir. Hasta kilo kaybeder, halsizlik, gece terlemeleri ve ateşi, bindirim ve sinir sistemi çalışma bozukluğu şikayetlerinin yanında zona da belirebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kan Kanseri (Lösemi) Belirtileri...

   Löseminin belirtileri nelerdir? Löseminin klinik belirtileri birçok hastalık ile karışır. Halsizlik, iştahsızlık, solukluk, düşmeyen ateş, deride morluklar veya küçük kırmızı kanama odakları, burun ve diş etlerinden kanama, karında şişlik, lenf bezlerinde büyüme, kol ve bacak ağrıları bunlar arasında sayılabilir. Bunlardan birinin veya birkaçının olması durumunda kan ve kanser hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.   Lösemi ölümcül bir hastalık mıdır?Sağ kalma oranı nedir? Lösemi çocuklu

   , Yer: Kanser

  • Kan Kanseri (Lösemi)

   Lösemi (söylenişi Fransızca'dan, aslında Yunanca'dan λευχαιμία, λευκό, lefkó - beyaz, ak ve αίμα, ema - kan), kan hücrelerinin özellikle de lökositlerin normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir. Böylece kan pıhtılaşmasında rol oynayan plateletler ve savunmada rol oynayan lökositlerin sayısı azalmaya başlar. Bu da lösemi hastalarında zedelenmeleri

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...