Jump to content

Aşırı Duygusallık Hastalık Belirtisi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Pek çok insanın "Benim yapım bu" diye tanımladığı aşırı heyecanlılık ve duygusallık, çoğu zaman hiç de akla gelmeyen bir hastalığın habercisi olabiliyor. 'Vücudun orkestra şefi' olarak nitelendirilen tiroid bezi, çeşitli etkenlerle fazla çalıştığında ortaya hipertiroidi hastalığı çıkıyor. Hastalık kişiyi fazla alıngan, kırılgan, sinirli, heyecanlı yaparken; dramatik duygusal dalgalanmalar yaşatabiliyor.

 

Yüksek tiroid hormonlarının başta kalp olmak üzere tüm organları etkilediği gibi beyni ve ruhsal durumu da etkilediğine dikkat çeken uzmanlar, hipertiroidi hastalarında duygusallık ve heyecanın fazla olduğuna dikkat çekiyor. 'Vücudun orkestra şefi' şeklinde tanımlanan tiroid bezinin aşırı çalışması sonucu hipertiroidi hastalığının ortaya çıktığını vurgulayan uzmanlara göre, küçük olaylar karşısında büyük tepkiler verilmesi bu hastalığının belirtileri arasında yer alıyor. Uzmanlar; kırılgan, alıngan, küçük bir üzüntüde aşırı gözyaşı döken, karşındakini gereksiz yere kıran ve sonra yaptığına üzülen kişilerin hormon testi ile hipertiroidi hastası olup olmadıklarını öğrenebileceklerini belirtiyor. Boyundaki nefes borusunun tam önünde kelebek şeklinde olan tiroid bezinin ürettiği T4 ve T3 hormonları, metabolizmanın hızını belirliyor. Bu bezin fazla çalışması sonucu, vücutta hormon birikmesi meydana geliyor. Hipertiroidi teşhisi; T3, T4 ve TSH hormonlarının ölçülmesi ile saptanabiliyor" diyor.

 

KADINLARDA DAHA FAZLA

 

Hipertiroidinin belirtileri arasında aşırı heyecanlılık, duygusallık ve sinirliliğin yanı sıra; kalp çarpıntısı, kilo kaybı, saç dökülmesi, tırnak kırılması, sıcağa dayanıksızlık, ellerde titreme, barsak hareketlerinde artma, göz kapağının yukarıya doğru gerilmesi ve göz kapağında şişme bulunuyor. Saç dökülmesi ile tırnak kırılmalarının çoğu zaman vitamin eksikliği ile karıştırıldığını belirten uzmanlar, sıcağa tahammülsüzlüğün de kadınlarda menopoz ile karıştırıldığına dikkat çekiyor. 35 yaşından sonra her kadının tiroid hormonlarını ölçtürmesi gerektiğini belirten uzmanlar, hastalığın kadınlarda daha fazla görüldüğünü hatırlatıyor.

 

Hipertiroidi hastalarının 'anti-tiroid' adı verilen ilaçlarla tedavi edilebildiğini belirten uzmanlar, bu ilaçların tiroid hormonlarının üretimini engellediğini bildiriyor. Kalp çarpıntısı şikayeti olan hastalarda beta-blokör ilaçlarla kalp atışlarının normale döndürüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, şunları söylüyor:

 

"İlaç tedavisinin dışında en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de radyoaktif iyot tedavisidir. Radyoaktif iyot, tiroid bezini tahrip ederek fazla hormon üretimini engeller. Ayrıca cerrahi yöntem olarak, fazla çalışan tiroid bezinin bir kısmı çıkarılır. Anti-tiroid ilaçlarla tedavi süresi 12 ile 24 ay arasındadır. Radyoaktif iyot tedavisi kısa süreli ve etkili bir yöntem olmasına karşın, bu hastaların yüzde 40 ve 70'inde bu kez de hipotiroidi yani tiroid bezinin az çalışması görülebilir"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...