Jump to content

Hayatımızın Oyun Bozanları


Melâl

Önerilen Mesajlar

Mutlulugumuza gölge düsüren bazi düsünceler.

 

Mutlu anlarin bozulmamasini saglayan en saglam yöntemlerinden biri ''kendini baskalari ile kiyaslamamak ve baskalarini kiskanmamaktir''. Bu duygular istisnasiz ve mutlaka mutsuzluk getirir.

 

19. yüzyilda yasamis bilgin Kierkegaard bunu tespit etmis ve söyle demistir; Kiyaslamak mutlulugun sonu Memnuniyetsizligin baslangicidir.

 

 

Mutluluga zarar veren bir diger duygu ise sahip olduklarimizin degerini bilmemek ve onlarla mutlu olamamaktir. Sahip olduklarimizin kiymetini bilmek ve bunlar icin sükür etmemek kendimize yaptigimiz en büyük kötülüktür. Sükretmemek insanlari kesinlikle memmuniyetsizlige sürükler.

 

 

Mutlulugun düsmanlarindan bir digeri de kendimizi kosullandirmamizdir. ''bunu yapmaya mecburum'' dedigimiz andan itibaren kendimizi kurban olarak ilan etmis oluruz ve kullanilmis hissine kapiliriz. Hic bir zaman hiç birseyi yapmaya mecbur degiliz. Yaptiklarimizi ve yapacaklarimizi ''yapmak istedigimiz için yapariz'' Mecburum kelimesini sözlügümüzden siliyoruz.

 

 

Mutluluk yolunda önümüze çikan engellerden biri de sahip olduklarimiza karsi bagliligimizdir. Son model yeni bir araba, pahali bir parfüm, en gözde modacilarin tasarimladigi son moda kiyafetler, vs..bunlar sadece kisa süreli mutluluk sarhosu yapan öznelerden baska bisey degildir. Esyalara olan bagimliligimiz bizi iflah olmaz bir tüketici yapmaktan baska hiç biseye yaramaz. Her zaman ve her kosulda herseyin daha iyisini ve en iyisini isteyerek kendimizi bir çikmazin içine sürükleriz.

 

 

Ve son olarak ve belki de en büyük engelimiz her zaman ve daha mutlu olma ( hirsimiz) istedigimizdir. Oysa ki hayatta sadece güzel seyler ve mutlu insanlar yoktur. Mutsuzluk, zorluklar, engellerde hayatin bir parçasidir. Sadece engelleri ve zorluklari basari ile atlatmis bir insan mutlulugun gerçek anlamini ve degerini bilir. Hayatimizin her aninda mutlu olmak için bir sebep mutlaka vardir ve bu sebebi fark etmemize engel olan tek sey sadece kendimizdir. Unutmayalim hayatta basimiza gelecek en güzel sey hayatta olmamizdir.

 

Bundan sonra artik ''mutlu günler'' diyelim degil mi :)

Melâl

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...