Jump to content

Çiğnedikçe Tokluk Hissi Veren Sakız...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ABD’nin New York kentinde bulunan Syracuse Üniversitesi’nde yürütülen araştırmalarda, tokluk hissi veren “PYY” hormonunun ağız yoluyla kana karışabileceği bulundu.

 

Bundan yola çıkılarak üretilecek sakızın, iştahı dengelemede ve tokluk hissi vermede etkili olması bekleniyor. İki yıl içinde satışa çıkarılacak olan sakızın, tıpkı sigara isteğini azaltan nikotin sakızları gibi sürekli yemek yeme isteğini azaltması ve obezite gibi kilo sorunu yaşayanlara yardımcı olması amaçlanıyor.

 

Kimya uzmanları, daha önceki çalışmalarda aşırı kilolu insanların PYY değerlerinin düşük çıktığını ve bu yüzden kilo vermede zorlandıklarını ortaya koymuştu. Fakat PYY hormonu dışarıdan alındığında vücut hemen direnişe geçtiği ve sindiremediği için ancak insülin gibi ilaç formunda hazırlanması gerekiyor. Bu yüzden, üniversitenin araştırmayı yürüten kimya bölümü uzmanları B12 vitaminine PYY hormonu ekleyerek vücudun kabul etmesini sağladı.

 

Çiğnedikçe Zayıflatıyor

 

PYY hormonunun vücuda verdiği sinyalle, en çok öğünler arası iştahın bastırılmasında etkili olduğu belirtiliyor. Vücuttaki PYY oranı, en çok lifli gıdalar ve proteinden zengin beslenme düzeniyle artıyor. İngiltere’deki College London Üniversitesi‘nde fareler üzerinde yapılan araştırmalarda da protein ağırlıklı beslenen farelerde PYY seviyesinin yükseldiği ve kalori yakımının arttığı görülmüştü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...