Jump to content

Migrende Alternatif Tedavi...


Renan

Önerilen Mesajlar

bitkisel migren tedavisi - migrene iyi gelen bitkiler - migrene karşı alınacak önlemler

 

Belirtilerin başlangıcında, migren hastaları sessiz ve karanlık bir oda bularak uyumaya çalışmalıdır. Alına soğuk, nemli bir bez ya da buz torbası koymak yardımcı olabilir. Ayrıca, başın etrafına sıkı bir kafa bandı bağlamak da migreni rahatlatabilir.

 

Migren ağrısı genellikle gıda alerjisi veya intoleransı ile bağlantılıdır. Soruna neden olan gıda veya gıdaların belirlenmesi ve kullanımının kesilmesi, migren gelişme sıklığını azaltabilir ve/veya bu baş ağrılarını tamamen yatıştırabilir. Migren için alternatif tedaviler şunlardır:

 

Aküpresür: Bilinç Geçitlerindeki (GB 20) noktalara bastırmak migreni hafifletebilir.

 

Akupunktur: ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NIH) bir panelinde akupunkturun baş ağrısı için faydalı bir tedavi olabileceği sonucuna varılmıştır.

Aromaterapi: Esansiyel biberiye yağı migren ağrısını hafifletir.

 

Otojenik eğitim: Otojenik eğitim, çeşitli çalışmalarda migren ağrılarını rahatlattığı kanıtlanmış olan ve 1930'larda Almanya'da geliştirilen bir kendi kendine-hipnoz türüdür.

 

Bilişsel davranış terapisi

Şifalı bitkiler: Kedi otu, çarkıfelek, gümüşdüğme, zencefil, ginkgo, altınmühür, alıç, ıhlamur, kurbağaotu, takkeçiçeği veya gıldar migreni yatıştırabilir.

 

Hidroterapi: Kısa bir sıcak duşu uzun bir soğuk duşun takip ettiği kontrast duşlar, yaklaşmakta olan migreni durdurabilir. Sıcak lavman da migren ağrısını geçici olarak rahatlatabilir.

 

Natüropati: Migren ağrısı, natüropati uygulayıcılarına danışmada yaygın nedenlerden biridir. Natüropatlar migreni genellikle beslenme tedavisi ile zihin/beden tekniklerini bir arada kullanarak tedavi eder.

 

Gevşeme teknikleri: Meditasyon, yoga, hipnoz, zihinde canlandırma, nefes egzersizleri veya progresif kas gevşetme teknikleri migren ilerlemesini durdurabilir.

 

Takviyeler: Klinik çalışmalar B2 vitamini (riboflavin), magnezyum, 5-HTP ya da melatoninin migrenin şiddetini azaltabildiğini göstermiştir.

Transkutanöz elektriksel sinir stimilasyonu (TENS)

 

Migrene Karşı Anılabilecek Önlemler

Migren ağrılarını önleyici ilaç kullanılsa da kullanılmasa da migrenin sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri hastaya faydalı olacaktır. Önerilerden bazıları şunlardır:

 

Migren tetikleyicilerinden uzak durulmalıdır. Eğer bazı gıdalar veya kokular geçmişte baş ağrılarını tetiklediyse bu gıdalardan ve kokulardan uzak durulmalıdır. Her gün düzenli uyunmalı ve düzenli beslenilmelidir. Ayrıca stres kontrol altına alınmalıdır.

 

Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Düzenli aerobik egzersizleri, gerginliği azaltır ve migren ağrılarını önlemeye yardımcı olur. Eğer doktor da izin verirse, yürüyüş, yüzme veya bisiklete binme gibi bir egzersiz seçilerek, düzenli olarak yapılabilir. Buna karşın, egzersizlere başlamadan önce yavaş hareketler ile ısınılmalıdır; çünkü ani ve yoğun egzersizler baş ağrılarına neden olabilir. Obezite de migreni tetikleyen faktörler arasında yer alır. Düzenli egzersiz, kiloyu korumaya da yardımcı olur.

 

Östrojenin etkileri azaltılmalıdır. Migren ağrıları bulunan kadınlarda eğer östrojen baş ağrılarını tetikliyorsa östrojen içeren ilaçlardan uzak durulmalıdır veya bu ilaçların tüketimi azaltılmalıdır. Bu ilaçlar arasında doğum kontrol hapları ve hormon yenileme terapisi bulunur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...