Jump to content

Öldürücü Mikroba Karşı Yeni Önlemler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Halk arasında “hastane mikrobu” olarak telaffuz edilen öldürücü vasfa sahip “hastane enfeksiyonu”na karşı yeni önlemler devreye sokulurken, yataklı tedavi kurumlarında yıllık ortalama yatak doluluk oranı dikkate alınarak, her 150 dolu yatak için bir enfeksiyon kontrol hemşiresi görevlendirilecek

 

Yataklı Tedavi Kurumları Enfeksiyon Kontrol Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Yönetmelik kapsamına giren sağlık kurumlarında daha önce her 250 yatak için bir enfeksiyon kontrol hemşiresi görevlendirilmesi zorunluğu bulunuyordu. Yapılan değişiklikle, yıllık ortalama yatak doluluk oranı dikkate alınarak her 150 dolu yatak için bir enfeksiyon kontrol hemşiresi görevlendirilecek.

 

Daha önce yönetim, hastane enfeksiyon hızları ve sürveyans sonuçlarını içeren yıllık faaliyet raporunu, her yıl en geç Şubat ayının sonuna kadar Sağlık Bakanlığına bildirirken bu konuda da yeni düzenleme yapıldı.

 

Buna göre, hastane enfeksiyonları sürveyans verileri günlük olarak toplanıp kayıt altına alınacak. Bildirim aracı olarak web tabanlı Ulusal Hastane Enfeksiyonları Sürveyans Ağı (UHESA) kullanılacak. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin haftalık bildirim yapmaları zorunlu olacak. Üniversite hastaneleri, özel hastaneler ve askeri hastaneler ise haftalık veya 3'er aylık dönemlerde bildirim yapacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...