Jump to content

Mena Suvari


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

menasuvari2-1.jpgmenasuvari253833-1.jpeg

 

“ American Beauty ”nin güller prensesi Mena Suvari, adını ilk duyurduğu zamanlar yalnızca filmdeki başarısıyla değil, 38 yaşındaki bir erkekle evli olmasıyla da insanları hayrete düşürmüştü. 1979 doğumlu genç yıldızın sinematograf Robert Brinkmann ile evli olmasını duyan herkesin ağzından hemen hemen aynı kelimeler dökülmüştü: “ Ama o daha bir çocuk ! ”“ American Beauty ”de liseli Lolita ile “ American Pie ”da masum koro kızı gibi teenage rolleriyle karşımıza gelen Suvari, genç yaşına rağmen kısa sürede hatırı sayılır oyuncular arasına girdi.

 

12 yaşındayken Güney California’da küçük bir ajansta modellik yapan aktris, bu deneyimi hakkında şunları söylüyor: “ Ajans aracılığıyla büyük bir modellik anlaşmasına imza attım. Gerçi onlara 13 yaşındayım diyerek yalan söyledim ama o yaz büyük bir ajansta işe başladım ” Beş yıl kadar bir süre modellik yapan Suvari, okul hayatını da ihmal etmedi. Güzelliğiyle bütün dikkatleri üzerine çeken aktris, büyük bir şöhretin kapılarını yavaş yavaş aralamaya başladı.

 

Modellik yüzünden birçok yer gezmek zorunda kalan Suvari, giderek okuldan uzaklaştı. Üç erkek kardeşi ise okuldan mezun oldu ve orduya yazıldı.Mısırlı bir Tanrıça ile bir Estonya’daki bir nehrin ismi olan Suvari, podyumlardan sonra televizyonda da sıkça duyulmaya başladı. “ Boy Meets World ” dizisinin iki bölümünde de biri 1995 biri de 1996 yılında olmak üzere iki farklı karakterle oynayan Mena Suvari, daha sonra “ ER ” ve “ Chicago Hope ” gibi ilgiyle izlenen dizilerde rol aldı. Özellikle “ Chicago Hope ”daki HIV virüsü taşıyan küçük kız tiplemesiyle beğeni toplayan aktris, 1997 yılında Ryan Philippe ve Denise Richards gibi komedyenlerle birlikte bağımsız yönetmen Gregg Araki’nin “ Nowhere ” adlı filminde oynadı.

 

Bevely Hills 90210 dizisine saldırı niteliği taşıyan filmde oldukça başarılı bir performans çizen Suvari, aynı yıl içerisinde sezonun en iyi cinayet filmlerinden biri olan “ Kiss the Girls ” filminde Ashley Judd ve Morgan Freeman gibi isimlerle boy gösterdi.Oynadığı filmlerde genellikle dikkat çekmeyen yan karakterleri canlandıran Mena Suvari, seyircide beklenen izlenimi yaratamadı. 1998 yapımı “ The Rage: Carrie 2 ”deki ana karakterin aptal sevgilisi Lisa Parker ile istediği çıkışı gerçekleştiren aktris, o dönemde kendisiyle yapılan bir röportajda aynen şöyle demişti: “ Ben bir kurt kızım. Erkeklerin bana taktığı isim bu. ”NBC’nin “ Atomic Train ” adlı belgesel filminde küçük bir rol alan genç aktris, kendisine şöhreti ilk kez tattıran filminde oynama şansını yakaladı.

 

Hollywood’un gişeye oynayan popüler gençlik filmlerinden biri olan “ American Pie ” adlı film, bakirliklerini bozma derdinde olan dört liseli gencin hikayesini anlatıyordu. Suvari, filmde sevginin şehvetten daha önemli olduğunu gösteren bir kızı canlandırdı. Bu filmin hemen ardından “ American Beauty ”nin oyuncu kadrosuna girmeyi başaran Suvari, filmdeki rolü için : “ Bu rolü almak için koşullanmıştım ” diyor. Filmde kendini dünya güzeli sanan ve birçok erkekle yattığını iddia eden bakire bir liseliyi canlandıran Suvari, canlandırdığı karakter içinse şunları söylüyor:“ Herkesin beni becermek istemesinden dolayı böbürlenmiyordum, ama kesinlikle çok süslü bir kızdım. ”

 

Karaktere kendinden de çok şey kattığını belirten aktris, oynarken çok eğlendiğini ve kendini olabildiğince serbest bıraktığını söylüyor. Başta en iyi film olmak üzere birçok dalda Oscar ödülünün sahibi olan “ American Beauty ”, genç oyuncularını da dünya çapında üne kavuşturdu. Suvari ile rol arkadaşları Thora Birch ve Wes Bentley en iyi aktris ve aktör dallarında BAFTA ödüllerine aday gösterildi.2000 yılı içerisinde “ Sugar and Spice ” adlı komedi filminde rol alan Suvari, banka soymak için bir çete kuran lideri canlandırdı. Filmin çekimleri sırasında tanıştığı sinematograf Robert Brinkman’a gönlünü kaptıran aktris, kendinden 16 yaş büyük olan Brinkman ile Mart ayı içerisinde evlendi.

 

Hiç kimseye haber vermeden yıldırım nikahıyla dünya evine giren Suvari’nin evliliği ancak bir tören sırasında kocasına erkek arkadaşı olup olmadığı sorulunca öğrenilebildi.

 

Brinkman, kendisine yöneltilen soruyu şöyle cevaplamıştı: “ Hayır, ben onun kocasıyım ”Anı yıl içerisinde “ American Pie ”da da birlikte çalıştığı Jason Biggs ile “ Loser ”adlı filmde rol alan Suvari, bir profesör tarafından aldatılan ve daha sonra okul arkadaşıyla çok yakın bir dostluk kuran Dora Diamond adındaki kimsesiz bir kızı canlandırdı. Film için “ Benim için oldukça gerçek üstü ” diye konuşan genç aktris, kısa sürede yakaladığı ve bu filmle de daha da perçinlenen başarısı için şunları söylüyor: “

 

Daha öğrenecek çok şeyim var. Bazen elde ettiğim başarı hakkında düşünüyorum ve ‘ Neden bu bana oldu? ’ diye kendime soruyorum. Ürkütücü...” 2001 yılında " American Pie " ekibiyle bir kez daha bir araya gelerek " American Pie 2 "nin çekimleri için kamera karşısına geçen Suvari'nin son çalışmaları arasında " The Muskeeter " ve " Spun " isimli filmler yer alıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...