Jump to content

Skylab Gök Laboratuvarı Hakkında Bilgi


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Amerikan Skylab’iyle, yörünge istasyonlarının, yani Dünya çevresinde dolanan yapay uyduların saltanatına tanık oluyoruz. Bu uydular, yerküremizi ve yıldızları gözlemlemek için eşi bulunmaz birer üs ve dolayısıyle, yerçekimi yokluğunun bambaşka koşulları içinde, her türlü araştırma ve özel çalışmaya elverişli birer laboratuvar meydana getirecektir. Bütün bu çalışma ve araştırmalar arasında, tıbbî malzemenin hazırlanması da öngörülebilir.

 

Skylab’le gerçekleştirilen işleri şöyle sıralayabiliriz: 14 Mayıs 1973 günli, bir Satürn V füzesi, Yer’den 545 kilometre yükseklikte, tam deyimiyle bir gök laboratuvarını ve onun Workshop’u-nu, yani füzenin son katında düzenlenmiş olan «atelye»sini yörüngeye yerleştirdi. Atelye, çeşitli âletlerle donatılmıştı; bunlar arasında büyük bir güneş teleskopu da vardı. Ertesi gün, Satürn IB tipinde, daha az güçlü bir fırlatıcı, aktarma bölümüyle birlikte 14 ton gelen bir Apollo kapsülünü götürdü. Kapsülde üç yolcu vardı; yolcular, bir araçtan diğerine (iki aracın toplam uzunluğu 45 metredir) aktarıldıktan sonra, 28 gün kalacakları Skylab laboratuvarına geçtiler. Uzay adamları, bu araçta, yaşama alanı olarak ayrıca aktarma bölümüyle geçiş tünelinden, yani «üç odalı» bir daireden yararlanıyorlardı. Bu, toplam olarak 347 metreküplük yaşamaya elverişli hacim demekti. 28 temmuz günü, ikinci ekip gönderildi. Yerini ona bırakan birinci ekip, Apollo kapsülüyle Dünya’ya döndü. Nihayet 23 Kasım günü, sıra üçüncü ekibe geldi. İkinci ekip 56, üçüncü ekip ise 84 gün yörüngede kaldılar.

 

Astronotlar, uzayda birçok bilimsel ve teknik çalışmalara giriştiler. Özellikle, uzay metalürjisi üzerine denemeler yaptılar: Örneğin, metallerin bir elektron fırınıyla ve topuyla eritilmesi, tam anlamıyla küresel yuvarların elde edilmesi gibi… Ayrıca, önemli astronomi gözlemlerinde de bulundular ve bu arada, gezegenimizin yüzeyini ayrıntılı olarak incelediler.

 

Ekipler, ufak tefek bazı psikolojik sıkıntılara rağmen, rahat bir şekilde yaşayıp çalışmışlardı. Bu da gösteriyordu ki, insanoğlu, gerektiğinde farmakolojinin ve tekniğin de yardımıyla (örneğin, çekimsizliğin yok edebileceği kas gücünü korumaya yarayan elbiselerle) uzayda uçuş koşullarına uyabilir, orada rahatça yaşayıp başarılı çalışmalar yapabilirdi.

 

Biliyor muydunuz?..

Skylab uzay laboratuvarına 1.500 suyu alınmış ya da dondurulmuş yemek alındı. Bunlar, bir kişinin tek başına 500 gün normal bir şekilde beslenmesine yeterdi.

 

Duş yapmak için her kişi, günde sadece üç litrelik su hakkına sahipti; bunun bir litresiyle vücudunu ıslatıp sabunluyor (ve bu arada, çekimsizlik yüzünden derisi üzerinde oluşan su kabarcıklarını yok ediyor); iki litresiyle de çalkalanıyordu.

 

Bu duşlar, dünyanın en pahalı banyolarıydı: Bu şekilde sarfedilen her litre su, 75.000 liraya malolu-yordu…

 

Skylab uzay laboratuvarım ve gelecekte kullanılacak uzay istasyonlarını düzenleme görevi, ünlü sanayi estetikçisi ve «dizayn» sanatçısı Raymond Loevvy’ye verilmiştir. Bu büyük yaratıcı, uzay adamlarını her şeyden önce gerçek «villa»lar içinde yaşatmayı tasarladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...