Jump to content

Mühim bir konu.Lütfen Dikkat Edelim


biologist55
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Niyet bir işin ilk basamağıdır.Eğer hayırlı bir iş yapmak için niyetlendiğin zaman o işi yapmaya muvaffak olmasan dahi sevabını alırsın derler.Ama niyet tek başına yeter mi?Ben arapça bilmiyorum demek kendini frenlemek midir?Arap alfabesiyle latin alfabesindeki sesler tam olarak örtüşmediği için bırakın arapça bir metni latin alfabesiyle yazmayı latin alfabesiyle yazılmış arapça bir metni okumak bile içerisinde bir çok hata barındırır.Niyet önemli deyip geçiştiren arkadaşlara söylüyorum.Arapça "yarattı" kelimesiyle "tıraş etti" kelimesi arasındaki fark sadece latin alfabesinde ki "H" harfinin farklı versiyonlarıdır.bunu nasıl yansıtacaksın dilimize.sen Allah Yarattı diye yaz latince olarak diğer bir arkadaşta Allah Tıraş etti diye okusun.Bunun vebali kimedir.Yazana mı yoksa okuyana mı? Yanlış anlamayın benim niyetim kimseyi kırmak rencide etmek değil.sadece biraz hassas olalım.Her gün 15 dk ayırsak emin olun arapça okumayı öğrenebiliriz.Yok arapça okumak iştemiyorsan arapça okunuşunu latince yazmaktansa türkçe mealini okumak daha iyidir kanaatindeyim.

Örnek isteyen arkadaşlara Yasin-i Şerif'in 9. ayetinin başına baksınlar.Allah Gökleri ve yeri yarattı şeklinde olan ayetin "Yarattı" kelimesini ben size "halega"desem siz başındaki "H" harfinin hangi "H" olduğunu nereden bileceksiniz."Yarattı" mı "tıraş etti" mi?

Böyle örnekler çok.Arapça öğrenelim demiyorum.sadece okumasını öğrenelim ne kaybederiz.

Bir de değinmeden geçemeyeceğim bir konu.Rabbin bize nasıl yaşamamız gerektiğini nelere dikkat etmemiz gerektiğini,nelerden kaçmamız neleri yapmamız gerektiğini Kur'an-ı Kerim deki ayetlerle ve Rasulünün sünnetleriyle bize bildirmiş.Öncelikle yaşamımızı bu kriterlere göre tanzim etmeliyiz.Hani bir işin olması için bazı şartların olması gerekir ya işte öyle.Biz dinimizi öğrenmeye gayret etmeyelim,yaşanyımız tamamiyle islama aykırı olsun,başımız sıkışınca hemen dua arayalım acaba benim derdime derman olacak dua varmı diye.Sevdiğim bana bakmıyor,başım beladan kurtulmuyor vs...Allah Affedendir,Ayıpları örtendir.Ben demiyorum ki dua etmeyelim edelim hatta Peygamberimizin (SAV) dediği gibi duamızda ısrar edelim ama ne olur şu yaşantımızı da Allah'ın istediği gibi şekillendirmeye çalışalım.

Hakkınızı Helal Edin.

ALLAH HEPİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.ALLAH HER ŞEYİ İMTİHAN OLAN BU DÜNYADAN MUVAFFAK BİR ŞEKİLDE AYRILMAYI NASİB ETSİN.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...