Jump to content

O, Tokluk Hissini Yok Ediyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bu araştırmanın sonucunda obezite tedavisinde yenş yöntemlerin geliştirilebileceği belirtiliyor

 

Ensülinin, beynin bir bölümüne etki ederek, tokluk hissinin kaybolmasına neden olduğu ve bu nedenle kişinin şişmanlamasına yol açabildiği belirlendi.

 

Almanya'daki Max Planck Enstitüsü'nden bilimadamları, vücuttaki şeker dengesinin ayarlanmasında büyük rol oynayan ve pankreas bezi tarafından salgılanan ensülin hormonunun beynin açlığa ket vurma merkezinin bulunduğu hipotalamusun ventromedial bölgesini etkilediğini gördü.

 

Bilimadamları bu bölgede sinirler arasındaki iletimin engellenmesiyle tokluk hissinin kaybolduğunu, enerji tüketiminin azaldığını, bu nedenle aşırı kilo alımı ve obezitenin kolaylaştığını belirtti.

 

"Nature neurosciences" dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atan bilimadamları bazı fareleri ensülin alıcılarından yoksun bıraktı.

 

Normal beslendiklerinde iki gruptaki farelerin kilo almadığı görüldü. Ancak fareler yağ bakımından zengin yiyeceklerle beslendiklerinde, beyninde ensülin alıcıları olmayanlar şişmanlamadı. Ensülin alıcılarına sahip olanların ise iştahı açıldı ve kilo aldı.

 

Araştırmacılardan Tim Klöckner, sonuçların obezite için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceği anlamına gelmediğini vurgulayarak, "Amaçlarının şu an için açlık ve tokluk hissinin nasıl meydana geldiğini anlamak olduğunu" belirtti.

 

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yer alıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...