Jump to content

Evde Beslenen Kuşlar ve Özellikleri


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Evlerimizde beslediğimiz kuşların başlıcaları kanarya, papağan, saka, iskete, bülbüldür. Daha az olmakla birlikte, muhabbetkuşu da beslenir Şimdi bunların bakım özelliklerini kısaca gözden geçirelim:

Kanarya. — Evlerde beslenen ötü cü kuşların en yaygınlarından, en güzellerindendir. Kanaryalar, genel olarak, sarı olur; bununla birlikte, yetiştiriciler, çeşitli döllemelerle turuncu, kırmızımtırak kanaryalar da elde etmişlerdir.

Kanaryalar ötüş taklidine çok ka biliyetli hayvanlardır. Yabani kanar yaların ötüşleri hiç de güzel olmadı ğı halde, kafeslerde yetiştirilen ka naryalar, güzel sesleri dinleye dinleye, güzel ötmesini öğrenirler; bu bakımdan, yeni yetişen kanaryalara bir çeşit şarkı dersi verilebilir. Bu derslerin birkaç şekli vardır: Birin çişinde küçük kanaryalara yaşlı, tecrübeli kanaryaların ötüşü dinletilir. Bir başka ders şekli ayrıca bül-

bül yetiştirerek, kanaryalara onların ötüşünü dinletmektir. Öte yandan, bazı meraklı kanarya yetiştiricileri; ilkbahar sabahları ses alma makinalarıyla ormanlık yerlere giderek bülbül seslerini banda alır, sonra bunları evlerinde çalarak kanaryalarına dinletirler, onların da güzel ötmesini sağlarlar.

Kanaryaların erkeği öter. Bu kuşun devamlı olarak, güzel Ötmesini sağlamak için, iki kanaryanın kafeslerini ayrı ayrı odalara birbirlerini görmiyecek şekilde koymalıdır. Erkek kanarya mevsimsiz çiftleştirilirse, ötüşünü kaybeder.

Kanaryaları üretmek için bir çift-hane (— salma), yani büyük bir kafes ister. Bu kafesin içine ağaç dalları, hayvanın yuva yapmasını sağ-lıyacak şekilde özel kablar konur. Bundan sonra mevsiminde biri erkek, biri dişi, iki kanarya salmaya bırakılır. Dişi kanarya, daha önceden bir kenara bırakılan kıllarla, otlarla, gene daha önce ayrılan özel kabın içine yuvasını yapar, yumurt-* lar. Yumurtadan çıkan yavru kanaryalar küçük bir et parçası halindedir, onları baba kuş besler. Kanar yalar yılda 6 tane kadar yumurta yaparlar.

Kanarya kafesleri temiz olmalı, içinde hayvanın içmesine, banyo yapmasına yetecek kadar bol su bulun malıdır. Kafesteki kuşlar için en tehlikeli şey hava akımında kalmaktır. Küçük bîr hava akımı, esinti bu zarîf hayvanlan hemen hasta eder.

Kanaryalar özel kuş yemleriyle beslendiği gibi, ayrıca taze yiyecek de isterler.

Muhabbetkuşu. — Son derece güzel renkleriyle tanınan bu kuşlar, kanaryadan biraz büyük olur. Gagaları kıvrıktır. Daima eş eşe yaşadıkları, eşler de birbirine çok düşkün olduğu için «muhabbetkuşu» diye anılan bu kuşların anayurdu Avustralya’dır. Güzel görünüşleri bakımından kafeslerde beslenirler.

Papağan. — Pek güzel bir hayvan olmadığı halde insan sesini taklit edebilmesi bakımından büyük bir ilgi gören, bundan dolayı birçok evlerde beslenen bir kuştur. Papağanların tüyleri, cinslerine göre çeşitli renklerde olur. Parlak kırmızı, mavi, yeşil, sarı tüyler bu kuşları olduklarından daha güzel gösterir. Orta Amerika, Afrika ve Okyanusya1 nın ormanlık bölgelerinde yakalanır, medeni ülkelerde yüksek fiyatlarla satılırlar.

Papağanların gagası kıvrık, dilleri kalın ve etlidir. Genel olarak, birkaç kelimeyi taklit edebilirler. Uzun bir cümleyi bile tekrarlıyabilen papağanlar vardır. Üzüm vs. gibi yumuşak meyvalarla beslenirler, ayrıca, tohum, fıstık vs. de yerler. Papağanlar büyük bir ustalıkla fıstıkların kabuğunu ayırıp içini yemeyi becerirler.

Evde beslenen papağanlar kafeste tutulabildiği gibi, alıştırüırsa, kafes dışında, özel tüneklerde de yaşıya* bilirler.

Saka. — Fazla makbul bir kuş sayılmazsa da, evlerdeki kafeslerde oldukça çok beslenir. Hoş bir ötüşü vardır, tüyleri renk renktir.

Bülbül. — Ötüşünün güzelliğiyle dillere destan, şairlere ilham kaynağı olan bu hayvanın evde beslenmesi uğur sayılmaz. Ayırca, kafeste iyi ötmiyeceği de söylenir. Ancak, bu genel inanışın tersine, kanaryalarına ötüş öğretmek için salmalarında bülbül besliyen kanarya meraklıları vardır, hiç de uğursuzluktan, ya da hayvanın iyi ötmemesinden şikâyetçi değillerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...