Jump to content

Yeni Bir Kariyer İçin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Günümüzde her insanın bir dönem kariyer planlaması gerekmiştir. Bu gerçekten tüm yaşamınızı etkileyen bir konu olmuştur. Özellikle her yıl sınavları olan bu mesleğin ne kadar önemli bir staj süresi olduğundan biraz bahsetmek çok doğru olacaktır. Öncelikle Mali Müşavir olmak istiyorsanız yani SMMM olmak için kanunun aradığı tüm niteliklere sahip olmanız gerekmektedir. Mali Müşavir olmanın yolu öncelikle SMMM Stajı kazanmaktan geçmektedir. SMMM stajına gelince ise; her yılın 8 Nisan, 5 Ağustos ve 9 Aralık tarihlerinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staj başvurusu yapılmalıdır. Yani yılda 3 dönem boyunca staj başvurusu yapılabilir. SMMM staj sınavına katılabilmeniz için öncelikle katılım ücretini yatırmalı daha sonrasın da staj bilgi formunu internet üzerinden doldurmalısınız. SMMM olabilmek için üniversitelerin İktisat, İşletme, Muhasebecilik gibi bölümlerden mezun olabilmesi gerekmektedir. SMMM stajı Lisans mezunları için yeni kanunlar gereği 3 yıldır. SMMM stajı ile ilgili sınav kazandıktan sonra 2 yıl içinde staj yeri bulup stajınızı başlatmanız gerekmektedir. Aksi halde başlatmazsanız staj hakkınızı ve kazanmış olduğunuz sınav hakkını kaybedersiniz. Staja başladığınızdan sonraki süre zarfında yönetmelik gereği aslında süresi boyunca ara vermemelisiniz. Ama olası kötü bir durumda haber verdiğiniz takdirde en fazla 6 ay ara verebilirsiniz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik stajları ticari şirketlerin kanuni merkezlerinde yapılabilmektedir. Lisans mezunları ise yeni yönetmeliklere göre sadece SMMM denetimi ve gözetimi altında staj yapabilirler. SMMM stajınız bittikten sonra açılacak ilk mesleki yeterlilik sınavına katılmanız gerekmektedir. Sınava katılamadığınız ya da katılmadığınız takdirde sınav haklarınızı tamamen kaybedebilirsiniz. Bu yüzden özenli davranmalısınız. Sonuçta kendi kariyeriniz için birçok şeye göğüs gerdikten sonra gerisini de tamamlamalısınız. Sınav hakkınız ilk sınavınız dâhil olmak üzere her dersten toplam 5 adet sınav hakkınız vardır.

 

Kısaca anlatmak gerekirse; mesleğiniz ile ilgili SMMM stajı sizin için size büyük katkı sağlayacak bir süreçtir ve aynı zamanda bu süreç içerisinde kendinizi ne kadar geliştirirseniz o derece iyi bir Mali Müşavirlik kariyeri sahibi olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...