Jump to content

Susan Sarandon


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

susansarandon-1.jpg

 

Bir çok Hollywood yıldızı kariyer yapmak için 20'li ve 30'lu yaşların çok değerli olduğunu bilir. Çünkü yaş 40'a dayandı mı zamanla değerinizi güzelliğinizle orantılı olarak kaybedersiniz.

 

Fakat bazı yıldızlar var ki onlar bu kuralın her zaman ve herkes için doğru olmadığını ispatlıyorlar. Bunlardan birisi de şüphesiz Susan Sarandon. Genç yıldız Natalie Portman ile uyumlu bir ikili oluşturan deneyimli oyuncu " Anywhere But Here" ( Buradan Çok Uzakta ) ile karşımıza geliyor.

 

45 yaşına geldiğinde Geena Davis'in de rol aldığı " Thelma & Louise " ile Oscar'a aday gösterilen Sarandon, daha sonraları " Lorenzo's Oil ", " The Client " ve Dead Man Walking " gibi filmlerle tekrar Oscar'a aday olmayı başardı.

 

Bir zamanlar Ford Agency için modellik yapan aktrisin ilk oyunculuk denemesi 1970 yılında Peter Boyle'un yönetmenliğini yaptığı " Joe " adlı filmle başladı. İleriki yıllarda sinema ve televizyonun yanı sıra tiyatroda da oyunculuk çalışmalarını yürüten Sarandon, Sophia Loren ile " Mortadella ", Jack Lemmon ve Walter Matthau ile " The Front Page " gibi oyunlarda rol aldı. Sahne oyunculuğu döneminden sonra Broadway'deki ilk deneyimine hazırlanan aktris, başkanın kızı Tricia Nixon'ı canlandırdığı " An Evening With Richard Nixon "da görev aldı.

 

1975 yılında Robert Redford ile birlikte oynadığı " The Great Waldo Pepper " ve eski bir Londra müzikalinden uyarlanan " The Rocky Horror Show " adlı filmlerle kendini gösterdi. Üç yıl sonra Brooke Shields'in canlandırdığı 12 yaşındaki bir fahişenin annesini oynayan Sarandon, Shirley Maclaine'in başrolde yer aldığı komedi filmi "Loving Couples"da rol aldı. Aynı sene " Atlantic City "deki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.

 

1983 yılında Yeni Dalga ekolünün örneklerinden biri sayılabilecek " The Hunger "da David Bowie ile birlikte oynayan Sarandon, sinemadaki başarısını özel hayatında gösteremedi. Severek evlendiği kocasından 1979 yılında ayrılan Sarandon, " Pretty Baby ve " Atlantic City " filmlerinde yönetmenlik yapan Louis Malle ile ani bir evlilik yaptı.

 

1986 yılında Jack Nicholson, Michel Pfeiffer ve Cher gibi yıldız oyuncuların yer aldığı " Witches of Fastwick " filminde yer aldı. Feminist çevrelerce eleştiri yağmuruna tutulan filmden sonra genç oyuncu Tim Robbins ile " Bull Durham " adlı filmde bir araya geldi.

 

1991 yılında yönetmenliğini Ridley Scott'un üstlendiği " Thelma & Louise " ile bütün dikkatleri üzerine çeken aktris, toplumun muhafazakar değerlerine acımasızca saldıran bu filmle birlikte marjinal ve eleştirel yanını sergileme fırsatı buldu. Bu film de dahil olmak üzere " Lorenzo's Oil "( 1992 ), " The Client " ( 1994 ) filmleriyle üç kez Oscar'a aday gösterilen Sarandon, Tim Robbins'in yönetmenliğini yaptığı " Dead Man Walking "( 1995 ) filmindeki unutulmaz oyunculuğu ile sinema dünyasına adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

 

Gene Hackman ve Paul Newman gibi Hollywood'un efsane oyuncularının yer aldığı " Twilight "da oynadıktan sonra aynı yıl içerisinde bir aile dramı olan " Stepmom " adlı filmde rol aldı. Julia Roberts ve Ed Harris gibi yıldızı parlayan oyuncuların yer aldığı bu filmin ardından 1999 yılında Christopher Walken'ın başrolü paylaştığı " Illuminata " da oynayan Sarandon, Wayne Wang'in yönetmenliğini yaptığı ve bir anne ile kızının bulundukları kasabayı terk ederek Beverly Hills'e yerleşmelerini konu alan " Anywhere But Here " adlı filmde rol aldıktan sonra " Moonlight Mile "da Dustin Hoffman'la başrolü paylaştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...