Jump to content

Thandie Newton


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ThandieNewton-1.jpgDame-1.jpg

 

Yaşamını yazar/yönetmen kocası Oliver Parker ile Londra'da sürdüren 26

yaşındaki Thandie Newton, sinema kariyerine henüz 16 yaşındayken rol aldığı " Flirting " adlı Avustralya yapımı bir filmle başladı.

 

Bu filmin başarısının ardından kendini bir anda Hollywood'un büyük ajanslarından birinde starlarla toplantı yaparken bulan Newton, o zamanki hislerini şöyle anlatıyor : " Her şey bir anda olup bitiverdi sanki. Henüz 16 yaşındaydım ve çok gençtim. Olayların akışını yönetecek kadar tecrübem bile yoktu..."

 

Güney Afrika ülkelerinden Zimbabwe'de dünyaya gelen Thandie Newton, farklı kültürlerden gelen bir anne-babanın kızı olarak diğer kültürleri tanıma konusunda belli bir perspektif kazanmaya küçük yaşlardan itibaren başladı. Üniversite eğitimi yüzünden sinema çalışmalarına ara veren Newton, Cmabridge Üniversitesi'nde antropoloji dalında eğitim gördü. Sanat ve tiyatro faaliyetleri ile geçen lise yılları süresince kozmopolit bir kişiliğe bürünen aktris, " Neden antropoloji ? " sorusunu şu şekilde cevaplıyor : " Eğer oyuncuysanız ve sanata ilginiz varsa en iyi dalın antropoloji olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu sayede dünya üzerindeki diğer kültürleri yakından tanıyabiliyorsunuz ve birbirinden çok farklı kişilikleri canlandırmanızda işinize yarıyor. "

 

Üç yaşına geldiğinde ressam babasının doğduğu yer olan Penzance ( İngiltere ) kasabasına yerleşti. Newton oradaki günlerini şöyle anlatıyor : " Penzance'deki bütün halk beyazdı ama ben hiçbir ayrımcılık hissetmedim. Sonuçta farklı olmayı zaten seviyorum. Benim bir yanım siyah, bir yanım beyaz...Bu yüzden bunlardan birisinin mutlaka egemen olması için bir sebep göremiyorum. "

 

Siyah bir aristokrat kızın Avustralya'lı beyaz kızların devam ettiği bir okulda ırkçılığın pençesine düşmesini konu alan " Flirting "de Afrikalı bir diplomatın kızını oynayan Thandie, okuldaki kız öğrenciler arasından yapılan yarışma sonucunda oynamaya hak kazandığı bu filmin hem dünyasını hem de kendisini değiştirdiğini belirtiyor. Rolün kendisine neden verildiğinin sebebini ise çok alçakgönüllü bir şekilde şöyle açıklıyor : " Okulda benden başka siyah kız yoktu ki..."

 

Bu arada filmin 25 yaşındaki yönetmeni John Duigan ile bir aşk ilişkisi yaşayan Newton, kendisini ilerde çok yıpratacak olan bu ilişkinin büyük bir hata olduğunu kabul ediyor. Bu zor ilişkinin etkisinden kurtulmak için terapi gördüğünü vurgulayan genç aktris sözlerine şöyle devam ediyor: " Filmin çekimleri sırasında inanılmaz derecede yorulmuştum. Üzerine bir de bu zor ilişki eklenince neye uğradığımı şaşırdım. Yeniden kendime gelebilmek birkaç bin pound'a mal oldu. "

 

Cambridge'a giderken bir yandan da oyunculuğa sürdürmeye çalışan Newton, " Jefferson in Paris " ve " The Journey of August King " adlı filmlerde oynadı. Bunun yanı sıra " Gridlock'd " adlı filmde Tupac Shakur ile " The Leading Man " adlı filmde de Jon Bon Jovi ile kamera karşısına geçti.

 

Nobel ödüllü kadın yazar Toni Morrison'ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan " Beloved " ile gerçek çıkışını gerçekleştiren Newton için filmin bir başka önemi de şüphesiz " Beloved " sözcüğünün Zulu dilindeki gerçek adı olan " Thandiwe "nin İngilizce'deki tam karşılığı olmasıydı. Hatta sırf bu yüzden " Beloved " adlı filmde oynamanın kaderinde yazılı olduğunu düşündü.

 

Sinema kariyeri boyunca canlandırdığı köle kadın karakterleriyle tanınan Newton, bu tür rolleri ilginç bulduğu için kabul ettiğini belirtiyor: " Oyunumu senaryoda ele alınan konuya göre oynarım. Yani önce mantığını keşfeder, sonra planlanmasını yaparım. Farklı kültürleri ele alan konuları çok seviyorum. Böylelikle ırkçılıkla ilgili konular hakkında daha bilinçli olabiliyorum. Ayrıca gündelik yaşamımda da işime yarıyor. Artık bir dükkana alışveriş yapmak için girdiğimde bana kötü davranılırsa bunun siyah oluşumdan mı yoksa başka bir sebepten mi kaynaklandığını anlayabiliyorum. "

 

Başrolünde Tom Cruise ve Joaquin Phoenix'in yer aldığı John Woo'nun " Görevimiz Tehlike 2 " oynayan Thandie Newton, bu filmin kendi açısından çok değişik tadlar içeren bir yapım olduğunu söylüyor. Kendisini tam anlamıyla " farklılık tutkunu " olarak tanımlayan Newton, bu filmle birlikte farklı saç modellerini deneyip seksi giysiler giyme fırsatını buldu. Bernardo Bertollucci'nin " Besieged " filminde rol alan aktris, bu ve " Beloved " gibi makyajsız oynadığı filmlerin ardından böyle bir farklılığın kendisine iyi geldiğini belirtiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...