Jump to content

Atom Egoyan


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

2007_01_17egoyan-1.jpgadoration3-1.jpgegoyan_atom051031-1.jpg

1990’lı yılların sinema endüstrisinin yetiştirdiği en yetenekli yönetmenlerden biri olan Atom Egoyan, yönetmenliğin yanı sıra senarist, oyuncu ve de yapımcı yönüyle de ön plana çıkabilen bir isim. Egoyan, özellikle olgunluk döneminde hem görsel hem de metinsel anlamda çok başarılı yapımlar ortaya koyarak rüştünü ispatladı.

 

1960 yılında Kahire’de dünyaya gelen Egoyan, Ermeni asıllı bir Kanada vatandaşı. Ailesinin 1963 yılında Victoria’ya taşınması ile birlikte, çocukluğunu burada geçiren yönetmen, yeni kültürüne adapte olabilmek için bilinçli olarak aslını inkar etme yoluna gitti.

 

Çocukluğunda oyun yazmaya ve okumaya merak salan Egoyan, özellikle Samuel Beckett ve Harold Pinter’ın eserlerinden etkilendi. Olgunluk döneminde otel görevlisi olarak çalışan yönetmen, bu sıralarda sinemaya merak saldı. Otellerde çok farklı deneyimler yaşayarak hayal gücünü zenginleştiren Egoyan, daha sonra da 1989 yılında çoğunluğu bir otelde geçen “ Speaking Parts ” adlı bir film yaptı.

 

Toronto Üniversitesi’nde Uluslar arası İlişkiler dalında eğitim almaya başlayan Egoyan, Ermeni asıllı olduğunu inkar etmeye devam etti. Hatta okul yıllarında Ermeni öğrenci topluluğuna katılmayı reddederek büyük tepki alan yönetmen, okuldaki ilk yılında Hart House Film Board’dan parasal destek alarak ilk kısa filmini gerçekleştirdi.

 

Okuldan arta kalan zamanlarında film işleriyle uğraşan genç yönetmen adayı, ikinci sınıftayken Ontario Sanat Kurulu’ndan yardım alarak “ Open House ” adlı ikinci kısa metrajlı filmine imza attı. Okuldan mezun olduktan sonra Toronto’daki Tarragon Tiyatrosu’nda oyun yazarlığı yapan Egoyan, daha sonraki yıllarda ilgisini tamamıyla sinemaya kaydırdı. Kanada Televizyon Kurumu’yla anlaşarak “ Open House ” filmini televizyonda yayınlatma imkanı bulan yönetmen, 1984 yılında “ Next of Kin ” adlı ilk uzun metrajlı filmini çekti. Filmin aynı zamanda yapımcı ve senaristliğini de üstlenen yönetmen, kimlik ve Ermeni mirası sorunlarını ele aldı. 1987 yılında “ Family Viewing ” adlı filmini çeken Egoyan, ilk olarak 1989 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterilen “ Speaking Parts ” adlı filmiyle adını duyurdu.

 

İki yıl sonra “ The Adjuster ” filminde bir sigortacı ile karısının cinsel fantezilerini işleyen yönetmen, 1993 yapımı “ Calendar ” filmiyle Ermeni kimliği sorununa ikinci kez değindi. “ The Adjuster ” filminde sigortacının karısını yönetmenin karısı Arsinée Khanjian canlandırdı. Khanjian, Egoyan daha sonraki bütün filmlerinde rol aldı. Kariyeri boyunca sinemanın hemen hemen bütün dallarında görev alan Egoyan ise, “ Calendar ” filminde ilk ve tek oyunculuk deneyimini yaşadı.

 

1994 yılında “ Exotica ” ile cinsel fanteziler noktasına ikinci kez değinen Egoyan, aynı yıl Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Ödülü’nün sahibi oldu. Kanada’nın son on yıl içerisinde bir uluslar arası yarışmaya katılan tek filmi olan “ Exotica ”, yönetmeni dünya çapında üne kavuşturdu.

 

İki yıl sonra yaptığı “ Sweet Hereafter ” ile ikinci kez uluslar arası alanda başarı elde eden Egoyan, Russel Bank’in romanından uyarladığı filmde, otobüs kazası sonucunda çocuklarını kaybeden bir kasaba ile olayı irdeleyerek onlara ve kendine para kazandırmayı planlayan sigortacı bir babanın ilişkisini ele aldı. Film, 1997 yılında Cannes’da Özel Jüri Ödülü’nün sahibi olurken, aynı zamanda En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar’a aday gösterildi.

 

1999 yılında İrlandalı yazar William Trevor’un kalemiyle yazılan “ Felicia’s Journey ”i sinemaya uyarlayan yönetmen, hamile ve çaresiz bir genç kızla tehlikeli bir sırrı olan yaşlı ve saygın bir adamın arasındaki gerilim dolu ilişkisini ele aldı. Film, aynı yıl Cannes Film Festivali’nin açılış gecesinde gösterildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...