Jump to content

Benim Aklım Karıştı Ondan Soruyorum


indigo
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ne zamandır düşünmekteydim bunu tamda yerine gelmişim. büyü cazı

1. Önerme: Allah kuluna kaldıramayacağından fazla yüklemezmiş.

2. Önerme: insan büyü ile çok kötü sonlara bile sürüklenebilirmiş.

 

şimdi çıkarım ne olabilir burada? peygamberlere bile büyü yapılmış eziyet edilmiş insan büyü ile istemedigi şeyler yapıyor cok kötü durumlara düşürülüyor. Allah bu durumda ne yapıyor? Kul içinde bulunduğu durumdan yüklenileni kaldıramadığından intahar etse ?

 

belki güzel ifade edemedim,soramadım ama böyle örnekler var. şimdi bu forumda ilmi yönden merak edenleri aydınlatabilecek var mı? sizin düşünceleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

insan istemediği durumlara sürüklenirken büyü ile Allah göz yumarmı ? neden büyücülük diye birsey varmış.

 

isterseniz örnekle anlatayım:

veli 35 yaşında tekniker bugüne dek cuma namazlarına gitmekle beraber pek de 12000 besmele ya vedud gibi dua - zikir etmiş biri degil. normallerde bir hayatı var eğitime-bilime önem verir ve kötü alışkanlıkları yok.(alkol vs gibi)

derken her kim ne maksatla belli değil ama büyü yapılmış kendisi bu konularda normal bir türk erkegi kadar bilgisiz. büyü etkisini gösterdikce ailesinden sogumakta kötü davranıslar ve hastalıklar yasamakta. huysuzluk ve musibetler yakasını bırakmadıkca gün be gün caresizlige hapsolmakta. işini de bu arada kaybetmiş olsun. büyü neler yaptırırsa işte onları yaşıyor olsun. yok mu böyle olan? sebebsiz yere doktor doktor gezenler?

bu adam büyü çözme uzmanı degil ayrıca piyasada ki hocaları da gezmeyi kendi egitimine yediremez. Allah'a dua etmek ve sabır dilemekle beraber her gün daha da umutdunu hissiyatını kaybetmektedir.

en sonunda intahar edecek olsa

bu anlattıgım sadece farzı misal hayal hikaye midir yoksa böyle örnekler varsa(büyü gercekse ve yapabiliyorsa böyle şeyler) Allah neyi gözetmektedir?

 

sanırım fazla irdeledim agır soru sordum :) özür,aşar galiba

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır ve şer Rab'dandır.

...

eğer insan başına gelebilecek bir felakette durup bir sny olsun Rab diye düşünmezse Rab'bın alınan candan yana sorumluluğu ne olabilir?

...

ben bilim adamıyım,teori adamıyım;görmediğim,hissetmediğim,dokunmadığım şey benim nezdimde gerçek sayılmaz diyen bir bedenden ve beyinden Rab niye hükümlü tutulsun.

...

İnsanlığın varoluşundan beri; bilimin yanında 4 büyük kitap da vardı. Cahili zaten ilk büyüyü aklına getirir.Okumuşu eğer okumuşsa; az da olsa bu bilgiye sahiptir.O zaman başına gelen felakette neden diye sorduğunda seçenekler çokmu fazladır ki?

...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu düşünen bir çok insanın karşılaştığı bir sorun..Kader bölümüne girer girmesinede biz girince çıkamayız:)

o yüzden ilahi adalet tabiki adil olacaktır..Yaşamında hayatın yönlendirmeleriyle doğruyu yaşayamamış insanlar illaki vardır..Ve sorarlar.Ey allahım bunu bana sen layık gördün,cehennem azabı niye..Fakat bildiğim bir şey varsa ilahi adalet muhakkak tecelli edecek..Herkes hakkettiğini alacak.ne az nede çok..

Bunun içindir ki kimseyi hor görmemek lazım..Bizim cehennemde cayır cayır yanacak diyip hor gördüğümüz Allah ktında ,ilahi adalette bizden kat kat üstün olabilir..

bu konuda bir hikaye yazmıştım.."yoksa imanım şüpheye mi düştü" diye..

bu sonuca vardım:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kardeşim bu dünya bir sınavdır. Kul bunu aklından çıkarmazsa ve ii gününde kötü gününde hep Yaradanına sığınırsa bu sınavlardan yüz akıyla çıkacaktır. Ben Alim değilim bu konularda, sadece her durumda Rabbini, dinini, peygamberini koşulsuz karşılıksız seven bir kulum. Bu konuda ne zaman sıkıntıya düşsem sadece Rabbime ve onun kelamlarını muhafaza eden Kuranı Kerime sarılırım. O zamanlar dualarımda "Rabbim bu da sınav hissediyorum bu sınavdan başarıyla çıkmamı nasip et bana" derim.

 

Büyü ve Muskaya gelince bu konuda bir söz söyleyeceğim, bilmiyorum belki yanlış büyü muska yapanlar yer gök duayla yaratılmış derler, bu doğrudur o zaman büyüden muskadan yine aynı şekilde dualarla korunabilir insan yeter ki gerçekten yürekten inansın, Duaların Allah kelamlarının gücüne. Biz insanoğluna, sıkıntıya düşünce ibadet edeceği yerde büyü yapılmış muska yapılmış bana, demek kolay geliyor. Üzerindeki sorumluluğu atmak için bu yolabaşvuruyor, Böylece oh nefsinin emrettiği her şeyi yapıyor (savunması var ya) oysa öncesinden tedbirini alıp korunmak için Yaradanına sığınmış olsaydı, ibadetlerini yapmış olsaydı belki kendisi farkında olmadan korunacaktı. Belki korunmasa bile, (Şüphesiz korunacaktır ama yolu farklı olacaktır) Yaradanı büyü muskayı bozacak bir kulunu gönderecekti ona, Belki gerçekten bu işleri en ii bilen Alimleri çıkaracaktı karşısına. Bu yüzden asla yürekten inanarak ibadet etmekten vazgeçmeyin.

 

İntihar edenlere gelince Rabbim onları afetsin (biliyorum ki onun merhameti çok geniştir) Zaten intiharda bana göre bir cinnet anıdır ve aklı başında olmayan (delilik hali ) kulunu Rabbim yaptıklarından sorumlu tutmaz, Sorumlu tutacağı tek şey aklın başındayken Rabbine neden tam itikatla inanmadın olacaktır. (Rabbim hiç birimizi şaşırtmasın)

 

Arkadaşlar ibadetlerinizi anlamlarını bilerek yaparsanız, Dualarınız ve ibadetleriniz sadece Allah rızası için olursa, Sıkıntılı anlarınızda inançlarınızdan Rabbi'nizden vazgeçmezseniz, Yüce Yaradan er geç çıkaracaktır kulunu bu sıkıntıların içinden. Bu kurtuluş öyle bir kurtuluş olacaktır ki, kul bile şaşırıp kalacak, inanamayacaktır. Sadece inanın ibadet edin, dua edin ve sabredin.

 

Umarım faydalı olmuştur (Bunlar sadece benim düşüncelerim)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herşeyi söyleriz ama. en doğrusunu Allah bilir. o büyüye maruz kalanında hesabını görecek olan Allahtır. biz öncelikli bilmemiz ve tadbik etmemiz farz olan şeyleri bitirdikten sonra ilmi konularda ince eyilimler göstermeliyiz diye düşünüyorum. selam ile

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...