Jump to content

Anadolu'nun Antik Kentleri


Sidre

Önerilen Mesajlar

Taşı toprağı tarih kokan Anadolu binlerce yıldır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği sapmıştır.

 

fft20_mf3332404.Jpeg

Myra Antik Kenti

Myra, "Yüce Ana Tanrıçanın Yeri" anlamına gelmektedir. Antalya'nın Demre ilçesinde yer alan antik kentte görebileceğiniz yerler Likya dönemi kaya mezarları, Roma dönemi tiyatrosu ve Bizans dönemi Aziz Nikolaus Kilisesi’dir. Günümüzde Noel Baba olarak da bilinen Aziz Nicholaos, 4. yüzyılda Myra'nın piskoposluğunu yapmıştır.

 

fft20_mf3332405.Jpeg

Olimpos Antik Kenti

Antik Likya'nın en önemli liman kentlerinden olan Olimpos, bugün muhteşem sahili, caretta caretta'ları ve Yanartaş'ı ile Antalya'nın en değerli turizm bölgelerinden biridir. Yanartaş’ta kayaların arasından çıkan ve sönmeyen alevler bulunmaktadır. Homeros’a göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir. Günümüzde yakılan “Olimpiyat Meşalesi” Chimera’nın sönmeyen ateşinin sembolik bir ifadesidir.

 

 

fft20_mf3332411.Jpeg

Perge Antik Kenti

Antalya'nın 18 km doğusunda yer alan Perge, sadece bölgenin değil tüm Anadolu'nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biridir. Aksu nehrinin de etkisiyle tarih boyunca stratejik bir önem taşıyan şehir, Helenistik dönemde dünyanın en zengin ve güzel şehirleri arasında sayılır. Mimarisi ve heykelleriyle ünlü olan antik kent, agorası, sütunlu caddesi ve anıtsal kapılarıyla modern şehir planlamacılarını bile kıskandıran bir antik kenttir.

 

fft20_mf3332408.Jpeg

Aizonai Antik Kenti

Kütahya'da bulunan ve Türkiye'nin en iyi korunmuş arkeolojik kalıntılarının yer aldığı bu Roma antik kenti 2. yüzyıla ait olmalarına rağmen hala ayakta kalan yapılarıyla dikkati çekmektedir. Zeus Tapınağı, Borsa binası, tiyatro ve tiyatroya bitişik stadiumu, sütunlu caddesi, Kybele kutsal alanı, köprüleri, kanal ve su yolları ile antik kent görkeminden dolayı ikinci Efes olarak tanınır.

 

fft20_mf3332412.Jpeg

Aspendos Antik Tiyatrosu

Antalya'da bulunan ve 2. yüzyıldan kalma Aspendos antik kenti ve kentin simgesi Aspendos Antik Tiyatrosu, dünyadaki en güzel ve günümüze en sağlam ulaşmış Roma tiyatrolarından biridir. Aspendos'lu Theodorus'un oğlu Zenon tarafından yaptırılan ve kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulan tiyatro bugün de farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

fft20_mf3332413.Jpeg

Arykanda Antik Kenti

Kelime anlamı "Yüksek kayalığın yanındaki yer" olan ve Antalya il sınırları Finike ilçesi yakınlarında bulunan antik kent yüksek kayaların ve çam ormanlarının arasında yer alır. Doğu Likya'nın en önemli doğal yolu üzerinde bulunan kentin en yüksek zirvelerinden biri olan Lykia bölgesi için Helenistik döneme ait bir gözetleme kulesi bulunur.

 

fft20_mf3332414.Jpeg

Çatalhöyük Neolotik Kenti

Yeryüzünün en uzun, en sürekli ve en geniş neolitik insan yerleşmesi Konya'nın Çatalhöyük bölgesinde kurulmuştur. İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden bu neolitik kent, 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi.

 

 

fft20_mf3332415.Jpeg

Hierapolis Antik Kenti

Denizli ilinde yer alan Hierapolis antik kenti barındırdığı bir çok tapınak ve dinsel yapı ile arkeoloji literatüründe "holy city" yani "kutsal kent" olarak adlandırılır. Yeraltından fışkıran sıcak su kaynaklarının oluşturduğu etkileyici travertenlerinin ve şelalerinin yanı sıra, Roma ve Bizans dönemi arkeolojik kalıntıları ile de dikkati çeker.

 

fft20_mf3332416.Jpeg

Dünyanın En Eski Batığı

Dünyanın bilinen en eski gemi batığı Kaş'tan çıkarılmıştır. Batık, Bodrum Denizaltı Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • SPQR - Antik Roma Tarihi / Mary Beard

      “Romulus ve Remus kuruluş efsanesinden İmparator Caracalla’nın özgür Roma yurttaşlarına… Surlar’ın binyıllık tarihi.”    Antik Roma, modern dünyanın sağladığı olanaklarla düşünüldüğünde bile görkemli bir kentti: İspanya’dan Suriye’ye uzanan bir imparatorluğun güç merkezi; bir milyondan fazla insanın yaşadığı, genişleyen bir imparatorluğun metropolü; “lüks ve pisliğin, özgürlük ve sömürünün, kente ait olmanın yarattığı gurur ile kanlı iç savaşın birbirinden ayrılmadığı” dayatmacı bir kent… 

      , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
  • Yeni Oluştur...