Jump to content

Ezan Kelimelerinin Manası


Allahın_kulu
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Evvela Allah'a hamd edrim. sevgili peygamberimize selavat eder, iyilik dilerim.Biliniz ki ezan kelimeleri yedidir:

Allahu Ekber:Allah büyüktür.ona hiçbir şey lazım değildir.kullarının ibadetlerine muhtaç olmaktan büyüktür.ibadetlerin ona hiçbir faidesi yoktur.bu muhim manayı zihinlerde iyi yerleştirmek için dört kere söylenir.

Eş hedü en la ilahe ilallah:Kibriyası büyüklüğü ile kimsenin ibadetine muhtaç olmadığı gibi ibadet olunmağa ondan başka kimsenin hakkı olmadığına şahadet eder elbette inanırım hiçbir şey ona benzemez.

Eşhedü enne muhammeden resulullah:Muhammed'in (sav)onun gönderdiği peygamberi olduğuna onun istediği ibadetlerin yolunu bildirici olduğuna ve Allah'u Teala'ya ancak onun bildirdici olduğuna şahadet eder inanırım

Hayye alesselah Hayyealel felah:mü'minleri felaha saadete kurtuluşa sebep olan namaza çağıran iki kelimedir.

Allah'u Ekber:ona layık ibadeti kimse yapamaz.herhangi bir kimsenin ibadetinin ona layık yakışır olmasından çok büyük çok uzaktır.

La ilahe illallah:İbadete karşında alçalmağa hakkı olan ancak odur ona layık ibadeti kimse yapamakla beraber ondan başka kimsenin ibadet olunmağa hakkı yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ım! Ey bu davet-itammenin(eksiksiz bu okunan ezan-ı Muhammedi'nin)ve şimdi kılınmak üzere olan namazın sahibi olan Rabbim! Muhammed a.s vesile (rütbesini makamını)fazileti ve yüksek dereceyi ihsan buyur(ver)ve onu kendisine vaadetmiş olduğun (makama mahmuda ulaştır)şüphesiz sen verdiğin sözde duransın

 

vesile cennette çok ali yüksek bir makamın ismi fazilet de yine yüksek bir makamın ismi makamı mahmud ise en büyük şefaat makamıdır.ALLAH tarafından resulu ekreme a.s vaad buyrulan makamı kübradır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...