Jump to content

Deftones


Der Makabre Tanz

Önerilen Mesajlar

Der Makabre Tanz

80`li yıllarda Sacramento`da bulunan Chino Moreno bir arkadaşı sayesinde gitar çalan Stephen Carpenter ile tanıştı. İyi anlaşıp arkadaş olan Chino ve Stef, sadece gitar ve mikrofonla başlamıştı müzik yapmaya. Zamanla gelişen ikili, liseden arkadaşları davul çalan Abe Cunningham ve yine lisede reggae grubunda bas gitar çalan Chi Cheng`i de yanlarına alarak grubu tam olarak 1988 yılında oluşturdu.

 

Çalışırken ekipman eksiği bariz olan grup, bir müddet eksik ekipmanla çalışırken; Bir gün sarhoş bir sürücünün Stef`e çarpmasıyla açılan tazminat davasından gelen parayla tüm ekipmanını tamamladı.

 

Bununla beraber artık cover parçalardan çok kendi bestlerini yapmaya başlayan Deftones 1993 yılında 13 parçadan oluşan gerçek bir albümü aratmayan demo albümü (Like) Linus`u çıkartarak kendi müzik kitlesini edinmeye başladı. Bundan sonra artık gerçek bir albüm çıkarmak isteyen Deftones 1995 yılında ilk stüdyo albümü Adrenaline`ı çıkartarak adından oldukça söz ettirmeye başladı ve bu gelişmeler dahilinde grup, bu albümden 7 Words ve Bored`u single olarak yayımladı. 1996 yılında ise ikinci The Crow filmi, City Of Angels`da rol aldı. Deftones filmde Teething adlı şarkılarını seslendirirken görülüyordu.

 

1997 yılına gelindiğinde ise 2. stüdyo albümü Around The Fur`u yayımlayan Deftones bu albümde Max Cavalera ile buluşmuştu. Chino ve Max`in ortak yazdığı Headup, ikili tarafından Max’in ölen oğlu Zyon`a yazılmıştı. Bu albümden çıkan single’lar ise My Own Summer ve Be Quiet And Drive idi.

 

2000 yılında ise eleştirmenlere göre en olgun albümleri olarak adlandırılan White Pony`i yayımlandı. Grup albümün isminde White Pony olarak adlandırılan kokaine gönderme yapıyordu. Ayrıca bu albümle beraber Deftones artık resmi olarak 5 kişi olmuştu; İlk günden beri Deftones`un yanında olan Frank Delgado sampler olarak gruba dahil oldu. Bu albümün bir diğer özelliği de içinde 2 tane düet barındırmasıydı. Passenger`da Tool ve A Perfect Circle`ın frontman’i Maynard James Keenan vokali ile yer alırkan, Knife Prty`de ise Rodleen Giecek çığlıkları ile Chino`ya eşlik ediyordu. Grubun bu albümden çıkardıkları single’lar Back To School, Digital Bath ve Change idi.

 

2003 yılına gelindiğinde 4. stüdyo albümleri grupla aynı ismi taşıyordu. Daha önceleri Lovers olarak düşünülen albüm ismi, sonra Hexagram, onun ardından Deftones olarak değiştirildi. Albümden Bloody Cape`e çekilen klip hiç televizyonda yayımlanmadı, video klip sadece grubun resmi sitesinde yayımlandı ve o da sadece bir gün sürdü. Grup bu albümden, Hexagram ve Minerva`yı single olarak yayımladı.

 

2005 yılında farklı bir şey yapan Deftones; Jawbox, Cocteau Twins, Lynyrd Skynyrd, Helmet, Sade, The Cure, The Smith, Duran Duran gibi grupların şarkılarını seslendirdiği B-Sides & Rarities adlı albümü yayımladı. Albümde Change, Digital Bath ve Be Quiet And Drive`ın akustik versiyonları yanı sıra Teenager`ın grubun idiot version diye adlandırdıkları alternatif versiyonu ve Crenshaw Punch / I`ll Throw Rocks At You adlı yeni bir şarkı yer alıyordu. Bu albümle şarkılarını coverladıkları gruplardan olumlu eleştiri alan Deftones dinlenmek için kenera çekildi. Bu sırada yan proje grubu Team Sleep`le çalışan Chino, grupla aynı adı taşıyan Team Sleep albümünü çıkardı.

 

2006 yılında dağıldı, dağılıcak, dağılıyorlar denilen Deftones her şeye rağmen tekrar bir araya geldi ve 5. stüdyo albümü Saturday Night Wrist`i yayımladı bu albümle dinleyicilerini sevindiren Deftones, içinde Türkiye`nin de bulunduğu bir dünya turnesine çıktı. Ayrıca bu albümde Deftones`a System Of A Down vokali Serj Tankian, Mein adlı şarkıda eşlik etti. Bu albümde ki bir başka düet ise Giant Drag`dan Annie Hardy`nin Pink Cellphone`da yer almasıydı. Albümün başka bir özelliği ise Deftones`un Itunes`dan albümü alanlara Cars coverı Drive`ı dinleme imkanı sunmasıydı. Ayrıca grup bu albümden Hole In The Earth`ü ve Mein`i single olarak piyasaya sürdü. Mein single’ında Cherry Waves`in akustik versiyonu da yer aldı.

 

2007 yılına gelindiğinde bir çok kişi artık Deftones devrinin sona erdiğini, grubun dağılma noktasına geldiğini söylerken. Chino Moreno, 2008 yılının kış ayında 6. stüdyo albümleri Eros`u yayımlayacaklarını söyleyerek eleştirmenleri yanılttı.

 

Eros Deftones hayranları tarafından dört gözle bekleniyor ..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...