Jump to content

Dire Straits


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dire Straits, 1977 yılında David Knopfler (gitar), kardeşi Mark Knopfler (gitar ve vokal), John Illsley (bas) ve Pick Withers (bateri) tarafından kurulan İngiliz Rock Müzik grubudur. En ünlü şarkıları arasında "Sultans of Swing," "Romeo and Juliet," "Private Investigations," "Money for Nothing," "Walk of Life," "Your Latest Trick," "Heavy Fuel," ve "Brothers in Arms." sayılabilir.

 

Dire Straits, 1970`li yılların punk döneminde ortaya çıktı. Müzikleri daha minimalist olsa bile punk`dan etkilendikleri ve bir bakıma punk akımına borçlu oldukları su götürmez bir gerçek. Pub-rock`ın yeniden ortaya çıkıp ve iyi dönemlerini kutlamaya başladığında Dire Straits müziklerinde ki melankolinin üzerine basa basa dinleyicilerine kendilerini kabul ettirdi.

 

Gitarist ve vokalist Mark Knopfler önderliğindeki grup müziklerinde J.J Cale tarzı siyah blues müziğini kullanırken jazz ve country etkileşimlerini de ekledi. Zaman zaman ise progresif rock`ın epik şarkı yapısına kendilerini batırdılar. Grubun müziği Knopfler`ın, Bob Dylan tarzı şarkı sözleriyle dengeleniyordu. Kariyerleri gün geçtikçe ilerleyen Dire Straits`in müziği de daha rafine oldu ve bu olgunlukları da MTV jenerasyonu ve compact disc`lerin piyasaya hakim olma dönemine rastladı. 80`lerin ortasında atak yapan bu iki müzikal devrim Dire Straits`in altıncı albümünü yapmasına yardım etti. "Brothers In Arms" uluslararası bir başarıydı.

 

Grup, Eric Clapton, Phil Collins ve Steve Winwood`la birlikte zamanın en önemli grup ve sanatçıları olmayı başarmış; bununla birlikte ilerleyen yıllarda ortaya çıkan grupların da ilham kaynakları oldular. Elde ettikleri ulusal başarının yanı sıra grup kazandıkları bu şöhreti elinde tutamadı fakat "Brothers In Arms"ı çıkarana kadar 6 dolu yıl geçirdi.

 

Mark Knopfler her zaman Dire Straits`den ayrı bir güçtü. Bir mimarın oğlu olan Knopfler, Leeds Üniversitesi`nde İngiliz Dili okudu ve kolejdeyken rock eleştirmeni olarak Yorkshire Evening Post`ta çalıştı. Okuldan mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı, aynı zamanda Brewer`s Droop adlı bir grubun da solistiydi.

 

1977 yılında kardeşi David ve oda arkadaşı John Illsley`le birlikte çalıyordu. Aynı yılın yazında üçlü, baterist Pick Witners`la birlikte bir demo doldurdu. Londra`lı bir DJ olan Charlie Gillett bu demoyu duyup BBC`de yaptığı programda `Sultans Of Swing`i çalmaya başladı. Talking Heads`in verdiği konserde ön grup olarak çıktıktan sonra grup, Vertigo Records`la ilk albümlerini 1978 yılında prodüktör Muff Winwood`la birlikte kaydetmeye başladı.

 

Aynı yılın yazında grup, Amerika`da Warner`la anlaşma imzaladı sonbaharda da ilk albümlerini piyasaya sürdü. Müzik listelerinde ilk 10`a gire `Sultans Of Swing`in de büyük katkılarıyla grup hem Amerika`da hem de İngiltere`de büyük başarı kazandı. Albüm ve çıkan single Atlantik`in her iki kesiminde de ilk 10`a girmeyi başardı.

 

Grubun kazandığı bu başarı 1979 yılı çıkışlı ikinci albümleri "Communique"le devam etti. "Communique" grubun dinleyicileriyle olan bağını güçlendirdi, albüm dünya çapında 3 milyon kopya sattı. Dire Straits`in üçüncü albümünün kayıtları sırasında Dave Knopfler, solo kariyeri için gruptan ayrıldı. Dave Knopfler`ın yerine ise Darling`in elemanlarından olan Hal Lindes geçti.

 

"Making Movies" alınan bazı olumsuz eleştirilere rağmen yine hem Amerika`da hem de İngiltere`de büyük başarı elde etti. MTV ve radyoların desteğiyle çıkan hit parçalar `Romeo and Juliet` ve `Skateaway`inde katkılarıyla albüm, altın plak ödülünü aldı.

 

Dire Straits`in bir sonraki albümü iki yıl sonra piyasaya çıktı. "Love Over Gold"da uzun deneysel pasajlar yer alıyordu. Albümden çıkan single `Private Investigations` İngiltere Müzik Listeleri`nde iki numaraya yükseldi. "Love Over Gold"; Amerika`da altın albüm ödülünü alırken İngiltere Albümler Listesi`nde 4 hafta bir numarada kalmayı başardı. "Love Over Gold"un piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra baterist Witners`ın yerine Terry Williams geçti.

 

1982 yılı boyunca Mark Knopfler grubundan bağımsız bir takım çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar arasında Bill Forsyth`in filmi "Local Hero"nun film müziklerini yapmak ve "Beautiful Vision"da Van Morrison`la beraber çalmak oldu.

 

1983 yılının başında "Twisting By The Pool" EP`sini çıkartmak dışında Dire Straits 1983 ve 84 yıllarının büyük çoğunluğunda sessiz kaldı. Bu arada; "Aztec Camera" ve "Willy De Ville"de olduğu gibi Mark Knopfler; Bob Dylan`ın "Infidels" albümünün de prodüktörlüğünü yaptı. Ayrıca Tine Turner`ın geri dönüş albümü için `Private Dancer`ı yazdı. 1984 yılının baharında grup "Dire Straits Live - Alchemy" double albümünü yayınladı. Aynı yılın sonunda Dire Straits yeni keyboardcuları Guy Fletcher`la birlikte beşinci stüdyo albümlerinin kayıtlarına başladı.

 

1985 yılında piyasaya çıkan "Brothers In Arms" grup için bir dönüm noktası oldu ve grubun uluslararası statüye ulaşmasını sağladı. Bilgisayar animasyonuyla gerçekleştirilen klip `Money For Nothing`inde katkılarıyla albüm haftalarca Amerika listelerinde üst sıralarda kalmayı başardı, bu başarının bir başka kanıtı ise albümün dokuz milyon kopya satmasıydı. Dokuz milyon kopya satan bu albüme İngiltere`de, 80`li yılların en fazla satış yapan albümü unvanı verildi. `Walk Of Life` ve `So Far Away`; "Brothers In Arms"ı 1986 yılına kadar listelerde tutmayı başardı, Dire Straits`de albümü desteklemek için 200 günden fazla konser verdi. Turne bitince Dire Straits yıllarca sürecek bir boşluğun içine düştü.

 

Bu arada Knopfler; Randy Newman ve Joan Armatrading`in albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenip birçok filmin müziklerine imzasını attı, Eric Clapton`la turneye çıktı ve 1990 yılında piyasaya çıkan "Neck And Neck" albümünde Chet Atkins`le düet yaptı. 1989 yılında country-rock grubu olan Notting Hillbillies`i kurdu. Notting Hillbillies`in 1990 yılı çıkışlı albümü "Missing…Presumed. Having A Good Time" İngiltere Listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Bu ara sırasında John Illsley ise ikinci albümü kaydetti.

 

1990 yılında Knopfler, Dire Straits`i tekrar bir araya getirdi. Bu defa kadroda Illsley, Clark ve Fletcher`ın yanı sıra birçok müzisyen de yer alıyordu. 1991 yılında grup beklenen albüm "On Every Street"i piyasaya sürdü. Bu büyük bekleyişin karşılığını veremeyen albüm sadece Amerika`da platin albüm ödülünü aldı; İngiltere`de ise 40 numaranın üzerine çıkamadı. Aynı zamanda grubun çıktığı turne de çok başarısız oldu. Hem Amerika`da hem de Avrupada`ki konserlerin biletlerinin bir çoğu satılamadı bile.

 

Turne bitiminde canlı performansların toplandığı albüm "On The Night" 1993 yılında piyasaya çıktı ve grup tekrar bir boşluğun içine düştü. 1996 yılında Mark Knopfler solo kariyerine Golden Heart`la devam etme kararı aldı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Dire Straits-Lady Writer...

   Lady writer on the TV Talk about the Virgin Mary Reminded me of you Expectation left to come up to yeah   Lady writer on the TV She had another quality The way you used to look And I know you never read a book   Just the way that her hair fell down around her face And I recall my fall from grace Another time, another place   Lady writer on the TV She had all the brains and the beauty The pictures does not fit You'd talk to

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Dire Straits-Sultans Of Swing...

   You get a shiver in the dark It's been raining in the park but meantime South of the river you stop and you hold everything A band is blowing Dixie double four time You feel all right when you hear that music ring   You step inside but you don't see too many faces Coming in out of the rain to hear the jazz go down Too much competition too many other places But not too many horns can make that sound Way on downsouth way on downsouth London town   You check out Guitar George he knows a

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Dire Straits-Where Do You Think You're Going...

   Where do you think you're going Don't you know it's dark outside Where do you think you're going Don't you care about my pride Where do you think you're going I think you don't know You got no way of knowing You got no place to go   I understand your changes How long before you reach the door I know where you think you're going I know what you came here for And now I'm sick of joking You know I like you to be free Where do yo

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Dire Straits-Twisting By The Pool...

   We're going on a holiday now Gonna take a villa, a small chalet Costa del Magnifico Yo, cost of living is so low   Yeah, gonna be so neat Dance to the Euro beat Yeah, gonna be so cool Twisting by the, twisting by the By the pool   We're twisting by the pool We're twisting by the pool Twisting, twisting by the pool   Sitting in a small cafe now Swing, swing, swingin' to the cabaret You wanna see a movie, take in a show now Meet new people at the disco   Yeah, gonna be so neat

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Dire Straits-Brothers İn Arms...

   These mist covered mountains Are a home now for me But my home is the lowlands And always will be Some day you'll return to Your valleys and your farms And you'll no longer burn To be brothers in arm   Through these fields of destruction Baptism of fire I've watched all your suffering As the battles raged higher And though they did hurt me so bad In the fear and alarm You did not desert me My brothers in arms   The

   , Yer: Şarkı Sözleri

×
×
 • Yeni Oluştur...