Jump to content

Enslaved


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Viking köklerine sımsıkı bağlı olan başlıca gruplardan biri olan Norveçli Black metal grubu Enslaved 1991 yılında Ivar Bjørnson ve Grutle Kjellson tarafından kuruldu. Grubu kurduklarında bu ikilinin yaşı henüz 13 ve 17 idi. Norveç`te Black Metal``in ilk örneklerinden biri olan grup 2001 yılındaki "Monumension" albümüne kadar liriklerini İzlanda ve eski İskandinav dilinden yazıyordu. Davula Trym Torsson`un katılmasıyla grup 1992 yazında ilk demosunu kaydetti.

 

1993 yılında Emperor grubuyla beraber "Hordanes Land" isminde bir split albüm yaptılar. İlk albümleri "Vikingligr Veldi” 1994 baharında piyasadaydı. Daha sonra Fransız "Osmose Productions" firmasına geçen grup 1994 yılında ikinci albümü "Frost" u yayınladı. Enslaved artık Avrupa`nın Black/Extreme metal sahnesinin en önemli gruplarından biriydi.

 

Bu albüm 1995 yılında “Winter War Europe Tour `95” turnesini getirdi. Ve aynı yıl Amerika, Meksika ve Kanada da tura çıkan grup bu bölgelere giden ilk Norveçli Black gruplarından biri olmuştu. Trym Torson``un Emperor``a katılmasıyla yerine Harald Helgeson geldi ve 1996 yılında Eld albümü kaydedildi.

 

Harald`ın grupta kalıcı olmaması nedeniyle Dirge Rep ve R. Kronheim gruba katıldılar. Ve ardından muhteşem bir albüm gelecekti. 1998 yılında yayınlanan "Blodhemn" isimli bu albüm ile grup çok önemli bir yol katetmişti. Ardından 2000 yılındaki “Mardraum (Beyond the Within)” albümü bir dönüm noktası oldu ve grup müziğine yenilikçi bir yaklaşım getirerek Extreme Metal sahnesini adeta yerinden oynattı. 2001 yılındaki "Monumension" albümüyle bu akını devam ettirerek pozitif tepkiler almayı sürdürdüler.

 

Turnelerden sonra 2002 yılının Mart ayında stüdyoya döndüler ama R. Kronheim grubu bırakmak zorunda kalmıştı. Yeni materyaller üzerinde çalışmaya başlayan grup aynı sene "Below The Lights" albümünü kaydetti ve bir yıl sonra piyasaya sürdü. Albüm güçlü, geleneksel ve progressive öğelerin kusursuz bir şekilde harmanlamasıydı. Baterist Dirge``nin gruptan ayrılmasından sonra Cato Bekkevold, Arve Isdal ve Herbrand Larsen gruba alındı. Bu değişikliklerden sonra grup sahne performansına güçlü görsel elementler de ekleyerek yeni zirvelere ulaştı. Ünlü Kerrang dergisi grubun "Inferno 2004" performansını ödüllendirdi. 2004 sonbaharında grup "Isa" albümünü kaydetti. Albüm tüm ülkelerde olağanüstü karşılanırken Enslaved Extreme Metal`in ön safhalarında yer alan gruplardan biri haline gelmişti.

 

Enslaved,2004`teki mükemmel Isa`nın üstünden çok geçmeden yeni bir bombayla geri döndü.(2006 Ruun )Grubun Isa ile başlattığı yeni armonik ve progresif yapı bu albümde iyice oturmaya başlamış.Bestelerde bu nokta oldukça göze çarpıyor ve albümün kalitesini yükseltiyor.Ivar Bjørnson`ın beste yeteneği oldukça güçlü,buna grup elemanlarının yüksek enstruman hakimyetini de ekleyince albüm tadından yenmez hale gelmiş.

 

Enslaved`in yeni albümü "Vertebrae", 26 Eylül`de Almanya, Avusturya ve İsviçre`de, 29 Eylül`de ise Indie Recordings etiketiyle tüm Avrupa`da piyasaya sürülecek.

 

Topluluğun 10. albümü olacak "Vertebrae" ile Enslaved`in tarihine bir yolculuk yapılacağından bahsediliyor.

 

Black metal müziğinin acımasız köklerine progresif bir tarzla geçiş yapacak olan Enslaved`in miksajlarını Joe Baressi (Tool), mastering aşamasını da George Marino (Led Zeppelin, Metallica) yaptı.

 

 

 

 

 

Grup Üyeleri;

 

Ivar Bjørnson - Guitar, Keyboards (1991-)

 

Grutle Kjellson - Bass, Vocals (1991-)

 

Arve Isdal - Guitar (2002-)

 

Cato Bekkevold - Drums (2003-)

 

Herbrand Larsen - Keyboards (2004-)

 

 

 

Eski Üyeler;

 

Trym Torson - Drums (1991-1995)

 

Richard Kronheim - Guitar (1997-2002)

 

Per Husebø (Dirge Rep) - Drums (1997-2002)

 

Harald Helgeson - Drums (1995-1997)

 

Diskografi;

 

Nema (demo) (1991)

 

Yggdrasill (demo) (1992)

 

Hordanes Land (split w/ Emperor) (1993)

 

Vikingligr Veldi (1994)

 

Frost (1994)

 

Eld (1997)

 

Blodhemn (1998)

 

Mardraum - Beyond the Within (2000)

 

Monumension (2001)

 

Below the Lights (2003)

 

Isa (2004)

 

Ruun (2006)

 

Vertebrae(2008)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...