Jump to content

Audrey Tautou


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Amelie_2001_Audrey_Tautou_Mathieu_Kassov-1.jpgAudrey2520tautou252001-1.jpg

 

Audrey Tautou 9 Austos 1976'da küçük bir kasaba olan Beaumont'ta doğdu. Babası diş doktoru, annesiyse öğretmen olan Audrey dört kardeşten en büyüğüydü.

 

 

Okul yıllarında derslerle pek ilgisi olmayan Audrey'in ilgilendiği şey maymunlar ve piyano çalmaktı. Büyüdüğünde primatolojist olmak isteyen Audrey 6 yıl piyano dersi aldıktan sonra Auvergne orkestrasında çalmaya başladı.

 

Ailesinde kendinden başka sanatla uğraşan kimse olmayan Audrey'in büyük anne ve babası çiftçiydi. Annesi onu haftada en az iki üç kez sinemaya götürürdü. Oyunculuğa olan merakı da bu yıllarda başladı. On dört yaşına geldiğinde tiyatrolarda ufak tefek işlerde çalışmaya başladı. Ardından Lycee'ye taşınarak Madame-de-Stael tiyatro okuluna girdi ve bazı oyunlarda rol almaya başladı.

 

Ancak müzik alanında da şansını denemek isteyen genç oyuncu obua çalmaya da başladı. İlgisi neye yönelirse o alana cesaretle atlayan Audrey Paris Üniversitesi'nde Edebiyat okumaya başladı ama oyunculuğa olan tutkusunu unutmamıştı. Biriktirdiği parayla, bir çok büyük oyuncu yetiştirmiş olan Florent tiyatro okulunda oyunculuk dersleri almaya başladı. Paris'e geldiğinde buranın çekiciliğiyle büyülendi.

 

Paris, kendi içe kapalı kırsal kasabasına hiç benzemiyordu. Yeni olanaklar ve fırsatlarla doluydu. Ailesi oyunculukta iyi ve hızlı bir ilerleme kaydettiğini gördüklerinde ona destek oldular ve edebiyat öğrenimini yarıda kesmemesi şartıyla tiyatro eğitimi almasına izin verdiler. Jean-Claude Grumberg, Xavier Durringer ve Bernard-Marie Koltes gibi birçok önemli isimle birlikte çalışan genç oyuncu kendini bir anda modern tiyatronun içinde buldu.

 

Okuldaki ilk yılının sonunda Edouard Baer'in tv filmi Coeur De Cible'de yer aldı. Bu filmle birlikte kariyeri de hızlı bir yükselişe geçmişti. Hemen ardından Jean-Paul Salome'un komedi filmi La Verite Est Un Vilain Defaut'da küçük bir rol aldı. 1997 Nisanında Les Cordiers'in bir bölümünde yer aldı. Birkaç ay sonra da edebiyat diplomasını alarak mezun oldu.

1998 yılı Audrey için bir dönüm noktası oldu. Canal + sponsorluğunda 9. Beziers Festivali'nde en iyi kadın oyuncu seçildi. Ardından Tonie Marshall'ın yönetmenliğini yaptığı Venus Beauty Institute filmiyle Cesar ödülüne layık görüldü. 1999 yılında Triste A Mourir da ve yine bir romantik komedi olan Marry Me de yer aldı.

 

2000 yılında dört filmde yer alan güzel oyuncu Marry Me'den sonra sorunlu bir ailesi olan genç bir kızı canlandırdığı Pretty Devils filminde yer aldı. Ardından The Libertine ve Happenstance filmlerinde rol aldı. 2001 yılında Amelie karakterini canlandırdığı aynı isimli filmle dünya çapında tanınan oyuncu 2006 yapımı Da Vinci Şifresi'yle de ilk kez Hollywood'da çalışma olanağı buldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...