Jump to content

Arpacık Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Arpacık mikrobik kökenli bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon dıştan gelebileceği gibi direnç düşüklüğü nedeniyle vücudumuzun üzerinde bulunana bakterilerin bizi enfekte etmesinden de oluşabilir.

 

Vücudumuzu ne kadar temizlersek temizleyelim vücudumuzun üzerinde her zaman vücuttaki hücre sayımızın 10 ile 1000 katı kadar bakteri ve virüsle beraber yaşarız. Yıkanmakla bunlar yok olmazlar.

 

Eğer direncimiz düşerse yani bunlarla savaşamayacak hale gelirse o zaman tabi ki dışarıdan bir etki olmadan da arpacık olayları oluşabilir. Örneğin yazın güneşte fazla kaldığımızda yada gece uykusuz kaldığımızda ertesi gün gözümüzde bir arpacık ile uyanabiliriz çevreden herhangi bir etki gelmeden.

 

Temiz olmayan ortamlarda oluşma ihtimali tabi ki daha fazladır. Burada önemli olan faktör aynı zaman da vücut direncimizin düşük olmasıdır. Yani arpacığın oluşmasını engellemenin en nemli yolu direncimizi yüksek tutmaktır. Arpacığın genetik olup olmadığı da sorulan sorulardan biridir. Arpacığın genetik bir yönü yok. Ancak ailenin aynı ortamda yaşadığı düşünülürse aynı ortamda benzer yemekleri yediği, benzer şartlarda yaşamını sürdürdüğü hatta uyku ve direnç seviyesinde genelde aynı seviyede olduğu yada aile içinde benzer grip nezle gibi direnci düşürecek enfeksiyonları beraber kaptıkları düşünülecek olursa evet bir şekilde de aile içinde de arpacık çıktığı zaman evin diğer bireylerinde de çıkabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...