Jump to content

Basit Hastalıkların Tedavisi İmkânsız Hale Gelecek!..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, yanlış antibiyotik kullanımının yakın gelecekte basit hastalıkların tedavisini imkansız hale getireceğini açıkladı.

 

Özgür Özel, açıklamasında, antibiyotiğe direnç gelişiminin tüm dünyada gün geçtikçe arttığını ifade etti. Özel, 18 Kasım'ın yıllık 'Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü' olarak ilan edildiğini ifade etti. Özel, "Günün amacının, antibiyotiklerin gelecekte de güvenle kullanılabilmesi için tüm sağlık çalışanları ve toplum üzerinde akılcı antibiyotik kullanımı konusunda farkındalık oluşturmaktır." dedi.

 

Antibiyotiklerin, sağlık alanında en önemli tedavi edicilerden biri olduğuna işaret eden Özel, sağlık alanının bu önemli keşfinin, akılcı reçete edilmeme ve kullanılmama nedeniyle, birçok sağlık sorununu da beraberinde getirdiğini ifade etti.

 

Antibiyotik kullanımına ilişkin yapılan en önemli yanlışlığın grip, nezle gibi viral rahatsızlıkların, antibiyotik kullanımı ile tedavi edilmeye çalışılması olduğunu vurgulayan Özel, "Ancak antibiyotikler yalnızca bakteriler üzerinde etkili olabilmektedir. Antibiyotiklerin, sanıldığının aksine viral enfeksiyonları yok etme, tedavi süresini kısaltma ya da yayılmasını durdurma gibi bir işlevi yoktur. Öte yandan, yanlış antibiyotik kullanımı, bakterilerin antibiyotik tedavisine direnç kazanmasına yol açar. Bu durumda antibiyotik, gerçekten gerekli olduğunda hastalıkları tedavi edemez hale gelir." değerlendirmesi yaptı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...