Jump to content

Knight Errant


Der Makabre Tanz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sözlük anlamı "Maceracı, gezgin şovalye" olarak geçen Knight Errant, 1993 yılında kurulan grup için idealist davranma bağlamında uygun görülen isimdir. Knight Errant, şovalyelik kurumu artık varolmasa da haksızlıkların her daim olduğuna inanan insanların hayattaki duruşlarını simgeler.

 

Kuruluşundan itibaren çeşitli eleman değişiklikleri yaşayan grup, bu arada ilk parçalarını üretmeye başlar ve ilk konserini 1994'te İstanbul'da (Cazibe Bar) verir. 1996'da yapılan gitar, vokal ve keman takviyeleriyle kadrosunu güçlendiren, kemanın etkisiyle sert metal rifflerine başarılı bir armoni ve melodi yapılandırması getiren Knight Errant müziği, aslen heavy metal dinleyicisi olmayan müzikseverler tarafından da beğeni ve coşkuyla karşılanır.

 

1997 yılının ikinci yarısından itibaren verilen konserlerin rock camiasında ve basınında uyandırdığı geniş yankılar, Knight Errant'a Kod Müzik / Trak Müzik etiketiyle çıkaracağı ilk albümünün yolunu açmıştır: Takvimler temmuz 1999'u gösterdiğinde, grubun kendi ismini taşıyan debut albümü müzik mağazalarındaki yerini alır.

 

Albüm sonrası, varolan dinleyici kitlesini artıran ve konserlerine devam eden grubun yurt dışına yönelik faaliyetleri de bundan itibaren belirginleşmeye, meyve vermeye başlar. 50 bin tirajlı Alman ROCKHARD dergisine verilen röportaj, Knight Errant'la birlikte, fazla bilinmeyen Türkiye heavy metaline yurt dışında ilgi uyanmasını sağlar.

 

Knight Errant'ın ilk yurt dışı konseri, çoğu rock / metal topluluğunun rüyalarını süsleyen bir etkinlik olmuştur: Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarında her yıl düzenlenen Wacken Open Air festivali. Knight Errant'ın, Avrupa'nın ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 35 bin kişinin izlemek için geldiği festivalde çalan ilk Türk grubu olması, bu konseri, ülkemiz rock müzik tarihinin kilometre taşlarından biri haline getirir. Toplam 60 grubun sahne aldığı festivalde açılış grubu olarak yer alması, Knight Errant'la birlikte Türkiye heavy metalindeki gelişime verilen önemin simgesel bir işaretidir.

 

Müzik gruplarının özel tarihlerinde zaman zaman kırılma noktaları yaşanabiliyor. Knight Errant kadrosunda da Wacken sonrasında görüş ayrılıklarından, anlaşmazlıklardan kaynaklanan kopmalar yaşandı. Ülkemizin yaşadığı sosyo-ekonomik krizler ve metal müziğe yönelik önyargılar sonucu bir dönem içine kapanan grup, böylelikle salt müziğine odaklanma imkânı bulmuştur.Bugüne dek 50 nin üzerinde üst düzey etkinliğe adını yazdıran grubun ikinci albümü “DİVAN” 14 Aralık 2005 tarihinde vitrinlerdeki yerini almıştır....

 

Kadro:

Barbaros Bensoy - Vokal

Hamid Nejatemin - Gitar

Ali Ulupınar - Gitar

Ilgın Ayık - Keman

Murat Arslanoğlu - Davul

İlker Ölmez - Bas Gitar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...