Jump to content

Akbaba


Der Makabre Tanz

Önerilen Mesajlar

Der Makabre Tanz

Akbaba

 

1984 yılı sonlarında İstanbul Kadıköy'de Vulture adıyla kuruldu. Topluluğun kurucu elemanları olan Can Orkan Özülkü ve Serhat Çiftdal, Vulture'ın kuruluşundan kısa bir süre önce aynı yıl Medusa adkı bir başka toplulukta bir araya geldi. Serhat ve Orkan'ın beklentisi, tüm amacı eğlenmek ve 60'lı yılların rock'n roll şarkılarını seslendirmek olan Medusa'dan daha fazlaydı. Medusa'nın kuruluşundan bir kaç hafta sonra dağılmasıyla Vulture'ın temeli atılmış oldu.

 

Can'ın, Alan Persons Project'in albümü 'Vultre Culture'a olan hayranlığı dolayısıyla önce yeni topluluğun adı belirlendi. Vulture'ın Türkçe ve İngilizce sözlü rock'n roll ve hard rock besteler üretmek üzere kurulan ilk kalabalık kadrosu şu şekilde sıralanıyordu:

 

Can Özülkü (vokal)

Serhat Çiftdal (gitar)

Tuncay Gündüz (klavye)

Taylan Eryavaş (trompet)

Aykut Demirel (saksafon)

ve soyadlarını hatırlayamadığımız

Hakan (bas)

Barış (davul)

 

1985 yılında ilk konserlerini Yalova'da Devil'in ön topluluğu olarak verdiler. Vulture'ın o günlerde yaşadığı tatsız bir anısı var: Bu kadroyla 12 Mayıs 1985'te Merter'de Whisky ve Kramp gibi topluluklarla çıkacakları ilk büyük konser organizasyonu elektriklerin kesilmesiyle iptal olmuştu.

 

Orkan ve Serhat dışında tüm elemanların değistiği bir süreçten sonra 1986 yılında topluluğun oturmuş kadrosu şu şekilde oluştu:

 

Can Orkan Özülkü (vokal)

Serhat Çiftdal (gitar)

Tamer Turna (gitar)

Haydar Tacettin (bas)

Aykut Sabak (davul)

 

O yıl topluluk adını, Hey dergisinde röportaj yapılacak vaadiyle Türkçe karşılığı olan Akbaba ile değiştirdi. Hard rock ve rock'n roll tarzı çalışmalar yapan topluluk, konserlerinde seslendirdiği İngilizce ve Türkçe besteleriyle tanındı. Akbaba, 21 Temmuz 1986 tarihinde Kolon, Mavi Sakal ve Mu topluluklarıyla yer aldığı 1. Bursa Rock Festivali'nde büyük bir çıkış yaparak adından söz ettirdi.

 

1989 yılında bir çok başarılı konser veren Akbaba, zamanın gençlik ve müzik dergisi Hey'in hazırladığı 'Hey Boys' adlı toplama bir albümde 'Moonlight' adlı çalışmasıyla yer aldı. 'Hey Boys' ülkemüzde 'Değişim Rüzgarları' adlı albümden sonra yayınlanan ikinci toplama albüm olmuş ve Yankı Müzik tarafından çıkarılmıştır. Akbaba ilk yıllarda distortion yüklü bir üslüpla aşk ve sevgiden söz etmekteydi. 20'li yaşlarda birlikte sözler gittikçr sivriliyor ve protest tavırları öne çıkmaya başlıyordu. Bu değişimdeki en büyük pay sahibi gitaristleri Tamer Tuna'ydı.

 

O dönemin konser kayıtlarından kalan çalışmalarından birisinin sözleri şöyle:

 

Kan İçinde

 

Herkes yolunda gidiyor

Engel olanı eziyor

Oysa yok-lun sonunda

Vahşet bizi bekliyor

 

Kan içinde bir dünya

Dehşet ve korkuyla

 

Biz anladık diyenler

Birleşmeyi önerenler

Sevgi barış isteyenler

Hepsi lafta kalıyor

 

Gerçekler saklanıyor

Güzellikler ölüyor

Duvarlar örülüyor

 

Sevgi yok oluyor

Kan içinde bir dünya

Dehşet ve korkuyla

 

Derken günlerden birgün

Amerika Birleşik Devletleri

Birinci atom bombasını attı

 

Milyonlarca ölü vardı

Hemen ardından bu kez ikincisi

Nagazaki'yi yerle bir etti

 

O topraklarda hala bitki yetişemiyor

Kamboçya.. Kore.. Vietnam

 

Ruslar Afganistan'a asker çıkardılar

Yüzlerce Afgan, Rus tanklarının

Paletleri altında kalarak öldü...

 

 

Ve günümüzdeyiz

Tarih 5 Ocak 1988 Salı *

Serin bir akşam üstü

 

Dünya terörle kaynıyor

Sonuç: Masum insanlar ölüyor

 

Kan içinde bir dünya

Dehşet ve korkuyla

Kan içinde bir dünya

Dehşet ve korkuyla

Kan *

 

Sözler Yıldız Üniversitesi konser kayıtlarından çözülmüştür.

 

Bu albümün ardından vokalde Orkan'ın yerine Emre Özgen'in geçmesiyle Akbaba'da yeni bir dönem başladı. 1992 yılına dek süren bu ikinci dönem başarılı bir albüm ve konserler dizisiyle geçti. Ülkemizde

 

Almanya'dan gelen ilk yabancı trash topluluğu Grinder'a Pentagram'la birlikte alt grup olmuş ve Boom müzik dergisinin Fame Star 90 yarışmasında birinci seçilmişlerdi. 22 Aralık 1990 tarihinde bu sonucu aldıklarında Pentagram, Kramp, Fethi Taner ve Ten On Ritchter gibi isimleri geride bırakmışlardır. Bu yarışmada kendilerine 7 kişiden oluşan yaylı, nefesli ve geri vokal ekibi eşlik etmekteydi. 13 Nisan 1992'de Yıldız Üniversite'ndeki son konserlerinde ise bu orkestrayı iyice güçlendirmiş ve sahneye 20 kişi çıkmışlardı. Konserde Akbaba'ya 4 keman, 2 viyola, 1 çello, 1 alto saksafon, 1 tenor saksafon, 1 tampon, 1 keyboard ve 2 geri vokal eşlik etti.

 

İlk ve tek albümleri olan 'Moonlight' Uzeli tarafından 1991 yılında İsmail Uzeli ve Tuncay Özkınay prodüksiyonu olarak yayınlanmıştır.

 

110 saat süren bu albümün kayıtlarını SKS Stüdyosu'nda Doruk Onatkut ve Yücel Altınbaş (Sadaks) tarafından gerçekleştirilmişti.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...