Jump to content

İşte Prensesin Hazinesi (Bu küpenin sahibi iki kralı yaktı )


Guest Alperen

Önerilen Mesajlar

Altın taç parçaları... Altın küpeler... Altın yüzükler. Bunların hepsi bir prensese ait. İşte mezardan çıkan prenses hazinesi...

Malum kazı mevsimi... Antik coğrafyalarda arkeologlar işbaşında. Şimdi okuyacağınız kazı haberi, aslında hepimizin aşina olduğu antik topraklardan...

Tarihe damga vurmuş Troya kentinin yakınlarındaki bir başka antik kent burası: Parion... Troya filminden de hatırlanacağı üzere Truvalı Helen'e gönlünü kaptıran Paris'in doğup büyüdüğü topraklar demek daha doğru olacak.

Parion'da yapılan kazılarda lahit mezarın içinden bir hazine çıktı... Bir prensese ait olduğu sanılan altın yüzükler, küpeler, taç parçaları, kolyeler... Kim bilir belki de Truvalı Helen'in hazinesidir ne dersiniz?

Dillere destan aşk hikayesini kısaca hatırlarsak... Güzeller güzeli Helen, Tanrı Zeus ile Leda'nın kızıdır. Sparta Kralı Menelaos'la evlidir. Troya Kralı Priamos'un küçük oğlu Paris, Helen'e aşık olur... Paris, Afrodit'in yardımıyla Sparta'ya giderek Helen'i kaçırır. Ve prensi olduğu Troya şehrine getirir. Bunun üzerine hakarete uğramış Kral Menelaos, Akha ordularını toplayarak Troya'ya savaş açar. Böylece Helen 10 yıl sürecek Troya savaşının nedeni olmuştur. Troya Savaşı, yalnızca bu aşk hikayesiyle değil Paris'in abisi Prens Hektor'un kahramanlıklarıyla da anılır.

İşte tarihin yazıldığı bu topraklar, Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde kalıyor... Antik adıyla Parion.

 

Wolfgang Petersen'in 2004 yapımı Troy filminde Parion'lu Paris'i Orlando Bloom, Helen'i ise Diana Kruger canlandırmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...