Jump to content

Onlar Oyuncak Değil...


Guest azula
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

hurriyet_oyuncakdegil-1.jpg

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu’nun başlattığı “Terk etmeyin” kampanyasının devamında bu kez, petshop’lardan yavru hayvan alanlar hedeflendi.

 

Eve hayvan almanın, 10-15 yıllık bir bakım taahhüdüne girmek olduğunu hatırlatıyorlar ve çocuğunuza eğlence arıyorsanız petshop’tan değil toyshop’tan, yani oyuncak dükkanından alışveriş yapın diyorlar. Kampanyanın detaylarını, Federasyon Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat anlattı.

 

Aileler karne, yılbaşı, doğum günü hediyesi olarak ya da sırf sevimli göründüğü için çocuklarına marketten makarna alır gibi petshop’lardan hayvan alıyor. Hayvanlar da petshop’ta çok güzel sunuluyor. Fakat bu hayvanların yüzde 80’i bir süre sonra sokağa bırakılıyor. Çünkü yavruluktan çıkıyor, normal boyutlarına ulaşıyor, havlama ve tüy dökme gibi nedenlerle istenmemeye başlıyor.

 

Çoğunlukla piknik ya da tatil yerlerine bırakılıyorlar. İstanbul’da en çok Adalar, Moda ya da Sarıyer, Kemerburgaz Belgrad Ormanları gibi yerler tercih ediliyor. Fethiye, Bodrum, Marmaris, Kuşadası da tatilcilerin hayvan terk etme yeri. Alpler’de yaşaması gereken tüylü kocaman St. Bernard köpekleri 40 derece sıcaklıktaki Fethiye’de gördüm.

 

İnsanlar, barınaktan sahiplenmek yerine hayvanların bir mal, etiket olarak görüldüğü petshop’ları tercih ediyor. Oysa bunların çoğu denetimsiz. Büyük kısmı, hayvanları gelir düzeyi düşük olan Romanya, Moldova, Bulgaristan, Ermenistan gibi ülkelerden getiriyor. Poşetlerde, valizlerde; Kapıkule, Sarp gibi sınır kapılarından hayvanı uyutarak kaçak geçiriyorlar. Yasal yollarla gelen hayvanların menşei şehadetnamesi, aşı karnesi olması lazım. Kaçak gelenlerin yarısı yolda telef oluyor, canlı kalanlar hastalıklı oldukları için kısa süre sonra petshop’ta ya da satıldığı evde ölüyor. Çünkü anne sütü almadan, gençlik aşısı yapılmadan annelerinden alınıyorlar. Adeta köle ticareti gibi.

 

BARINAKLAR CİNS HAYVAN DOLU

 

Biz, hayvan alacaklara, barınaklardan alın diyoruz. Çünkü barınaklar cins hayvan dolu. Hatta artık sokaklarda bile kırma cins hayvanlar görüyoruz. Üç yıl önce gümrük müsteşarlığına gidip, gelin kaçak hayvan girişini engelleyelim, dedik. Rusça, Romence, Türkçe bir afiş hazırlattık, yurtdışından Türkiye’ye kaçak hayvan getirenlerin Kaçakçılık Kanunu’na göre hapis cezası ile yargılanacağını yazdık. Atatürk Havalimanı dış hatlarda Duty Free’nin olduğu yerde bu afiş uzun süredir var. Gümrük kapılarına da koyduk. 30 dolara gelen şey bin dolara satılıyor. Hayvanlara can değil, mal diye bakılıyor.

 

BAKAMAYACAKSANIZ ALMAYIN

 

Kampanyada, bu hayvanların oyuncak olmadığını anlatmaya çalıştık. Bir havyanı alınca onunla 10-15 yıllık bir taahhüde giriyorsunuz. Buna oyuncak gibi bakacaksanız, bozulduğu zaman atarım, bakamadığım zaman barınağa bırakırım diyecekseniz, onun yerine gidin oyuncak alın. Bizim asla herkes hayvan sahibi olsun gibi bir derdimiz yok. Bakamayacak olan almasın. Tıpkı çocuk sahibi olmak gibi. Hayvandan sıkılıp sokağa bırakanlar, nasıl olsa birileri bakar, nasıl olsa belediye bakar, diye düşünüyor. Yok öyle bir şey, ne öyle bir ödenek var ne de o kadar gönüllü... Tüketiciyi eğitmemiz lazım. Hayvanların mağazalara nereden ve nasıl geldiğini görseler, teşvik etmezler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen gün pet shop ta 2 adet iran kedisi gördüm..küçücük kafeste iki zavallı dipdibe duruyorlar ve ikiside zapzayıf.. pet shop sahibine soruyorum bunların cinsi nedir erkek mi dişi mi diye, 'daha belli değil bilmiyoruz' diyor yani kim ne cins isterse ona göre verecek. az çok anlayan biri olarak ben anladım tabi cinsiyetlerini...yani bunlar benim canımı çok sıkıyor...o adama kafese kaoymak gerek aslında...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu konuya değinmen çok iyi olmuş azulacım teşekkurler..insanlardan bu konuyla ilgili biraz olsun ilgi we hassasiyet bekliyorum gercekten bakamıcaksanız sırf cocuklarınız 2-3 gün mutlu olsun diye o hayvancıkları alıp yerinden yurdundan edipte sokakalara atmayın..tabiki bi hayvana bi canlıya sahip cıkmak onu o barınaktan kurtarıp ewinize almak cok insani cok doğru bi dawranış ama ya alın onuda ewladınız gibi benimseyip bakın yada hiç riske girmeyin..onlarında canı war aklı fikri duyguları war yazık günah alıp 2-3 ay bakıp sonra biraz büyüyünce bakması zor gelip sokaklara atıyorsunuz o ufaklıklarda hem size alışmış oluyorlar hem ac susuz ortada kalıyorlar lutfen almadan once enine boyuna iyice bi düşünün..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlgin teşekkürler ecee..daha duyarlı olunacak çok konu var ama bu da önemli..barınaklara arada bir giden biri olarak orada çok sayıda cins kedi ve köpek görüyorum...çocukları tutturdu alıyorlar uğraşmak istemeyince sokaka bırakıveriyorlar ya...çoğu ölüp gidiyordur zaten çünkü ev ortamına ve hazır yemeğe alıştırıyorlar.....ben kendi kedimi sokakta bulmuştum, iran kedisiydi..ve belliki atılmıştı...bana güven duyması uzun zaman almıştı...hadi kediler yarı bağımsız olur...köpekler daha bile duygusal ve sahibine bağımlı, yani daha terkedilmek onlar için travmatik oluyor...insanların duyarlı olmasını bekliyoruz artık....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...