Jump to content

Orta kulak iltihabı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Orta kulak iltihapları, çocuklarda sık görülüyor. Çocukların %85’i, üç yaşına gelene kadar mutlaka bir defa orta kulak iltihabı geçiriyor. Sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, rinit, sinüzit ) nedeniyle, kulağın soluk borusu görevini yapan östaki tüpünün havalandırma fonksiyonu bozuluyor, kulak havalanamıyor. Ağrı, huzursuzluk belirtileri ortaya çıkıyor.

 

Östaki tüpünün çocuklarda erişkinlere nazaran daha yatay ve kısa olması fonksiyonunu sınırlıyor. Bu yüzden çocuklara yatar pozisyonda yemek yedirilmemesi ve biberonla süt verilmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ada, “Düz yatar pozisyonda besleme, genizde oluşan negatif basınçla genizdeki sekresyon, allerjen veya bakteriyi daha kısa ve yatay olan östaki tüpünden çocuğun orta kulağına kaçışını kolaylaştırıyor. Bu nedenle çocukları 45 derece eğimle tutarak yemek yedirin.” diyor.

 

Prof. Dr. Mehmet Ada, orta kulak iltihapları konusunda annelerin en çok merak ettikleri soruları yanıtladı:

 

Orta kulak iltihabı nasıl oluşuyor?

 

Çocukların kulağında hava girişini sağlayan östaki tüpünün açısı yetişkinlere göre daha yatay ve kısa durumda oluyor. Çocuğun gelişimiyle birlikte 6-7 yaşlarına doğru erişkin durumuna, 45 derece eğim ölçüsüne geliyor. Çocukta orta kulak iltihabı üç yaşına kadar daha sık görülüyor. Bazı çocukları ‘orta kulak iltihabına yatkın çocuk’ olarak isimlendirmek söz konusu olabilir.

 

Nedenleri nelerdir?

 

.Sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları

.Genetik nedenler

.Çevresel faktörler (kalabalık ailede yaşamak, evde sigara içilmesi)

.Alerjik hastalıklar

.Bağışıklık sistemindeki bozukluklar

.Dudak ve damak yarığı

.Reflü

 

Hangi mikroplar buna neden olur?

Streptokokus pneumonia, hemofilus influenza, moreksella kataralis en sık iltihap etkenleri. Streptokokus pnomoniada, iltihap çok gürültülü, çok ağrılı, çok şiddetli, genel durum bozukluğuyla ortaya çıkıyor. Amoksisilin içerikli antibiyotiği yüksek dozda kullanmak gerekiyor. Diğer hastalık yapan mikropların ise özel salgıları nedeniyle antibiyotiklere direnç gösteriyor, o salgılardan dolayı amoksisilin etki etmiyor.

 

Ani gelişen orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir? Tedavi nasıldır?

 

.Kulakta tıkanıklık hissi

.Huzursuzluk

.Ateş

.Bebeklerde ishal

.Ağrı

 

Ani kulak iltihaplarının şiddetli iltihaplı tipinde ise hemen tedaviye başlamak gerekiyor. Tedavide çeşitli seçenekler var. Parasentez işlemi yapılarak, kulak zarını çizip içini boşaltmak veya antibiyotik tedavisine başlamak gerekiyor. Yüksek doz antibiyotik de verilebilir. Parasentezde, kulak zarına incecik bir bıçakla çizik atılıp orta kulaktaki iltihap dışarı çıkarılıyor. İçerden gelen iltihaplı sıvıdan örnek alınıp kültüre yollanıyor. Dirençli bir mikrop varsa ona göre antibiyotik veriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...