Jump to content

Pozitif Düşüncenin Beyne Etkisi


Guest mole
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Nasıl ki olumsuz korku verici uyaranlar bizde stres tepkilerini tetikliyorsa olumlu düşünceler de gevşeyerek rahatlamamıza fizyolojik denge yani "homeostaz" durumuna geçmemizi tetikliyor. Bu denge durumu beden içindeki fizyolojik ve duygusal kararlılığı sağlıyor. Parasempatik sinir sistemimizin kontrolündeki bu denge durumu sırasında enerji birikimi ve bedenimizdeki hücre yenilenmeleri de gerçekleşiyor. Diğer bir deyişle "genç"leşiyoruz. Tüm bu fizyolojik yanıtlar ister istemez hastalıklara karşı bizleri daha da dayanıklı kılıyor.

 

Çünkü stresin bağışıklık sistemine olan olumsuz etkisi pek çok çalışmayla desteklenmiş durumda. Ancak olumlu düşüncelerle gelen rahatlama hissi stresle de savaşımda en büyük desteklerden biri oluyor. Olumlu düşüncelerin hastalıkların tedavisindeki yararını bağışıklık sistemiyle olan bu ilgileşimle açıklayabiliriz. Olumlu düşünmenin motivasyon üzerinde de tetikleyici bir etkisi bulunuyor. Herhangi bir işe başlama o işi tamamlama konusunda gerekli enerji ve gücü hisseden kişi hedeflerine daha sıkı tutunuyor. Çalıştığında başaracağına inanan biri karamsar birine oranla daha çok çabalayacağından performansı da yükseliyor. Bu nedenle de iş ya da okul başarısı yükselebiliyor. Sonuç olarak olumlu düşüncenin başta sağlığımız olmak üzere pek çok konuda büyük bir önem taşıdığının altını çizmekte fayda var.

 

Pozitif Düşüncenin Beyne Etkisi Ancak üretkenlikten kastımız sanatsal bir üretkenlikse o noktada çok da net yargılara varamayacağımız açık. Çünkü dünya tarihi ağır depresyon geçirip de sanat alanında saygın pek çok yapıtın altına imza atmış büyük isimlerle dolu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

olumsuz düşünceler üzerine strateji belirlersek ki genelde öyle oluyor yaptığımız eylemler ve sonrası her ne olursa olsun bu olumsuzluklardan iz kalıyor içimizde.

 

olumsuzlukları yaşadım evet hatta şu an çektiğim sıkıntılarda bunlarla bağlantılı.ama hayatımda hep olumsuzluklarmı olacak? bu soru yeterli aslında.

 

yarını bilemiyorsak eğer neden olumsuz hükümlerle hareket ediyoruz?

 

bu durumda olumlu bakmakta bir sakınca varmı? bir fark varmı iki durum arasında?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...