Jump to content

Dua ve Esmaların Etkili Olması için


Guest derinmavim

Önerilen Mesajlar

arkadaşlar gece yada gündüz ettiğimiz dua ve esmaların kabul ve etkili olması için okunuş şartları olmazssa olmazları neleredır?

 

yani başı örtülü olmak,namaz abdestli olmak ,sessız ortam,okumadan önce mutlaka hacet namazı kılmak,gece - gündüz okunma saatleri,kişinin ve okuduğu kişinin ismi (ebced hesabı,burcu,ana adı ,baba adı, kişinin ve okudugu kişinin okunma günü vs gibi) gereklimidir??

 

şartları ne olmalıdır??nasıl niyet edılmelıdır?nıyetten önce neler yapılmalıdır? gıbı bıldıklerınızı paylaşırsanız benım ve buradaki bır çok arkadasında kafasında oluşacak sorulara cevap buluruz dıye düşünerek bu konuyu açtım..

 

bıldıklerını paylaşacak tüm arkadaslara şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

genelde abdestli ve kıbleye dönük olmak manen bizi daha temiz ve yaradana daha yakın hissettirir.ve bu nedenle insan daha ihlaslı yakarır Allaha daha içten ve samimi olur.ve genelde dua öncesi istiğfar lazımdır.iki salavat arasında yapılan dua kabul olur peygamber efendimiizin mühürü gibi olurmuş.ve genelde ismi azamlarla yapılan dualar reddolunmaz.dua ederken kabul olacağını bilerek dua etmeli.peygamber efendimize bolca salavat getirmeli.ezan okunduğu vakit ,namazın ardından yapılan,yağmur yağdığında,horoz öttüğünde,rüzgar estiğinde,zem zem suyu içildiğinde bu gibi zamanlar duaların kabul olduğu zamanlardır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yapılır tabiki neden yapılmasın her en her yerde yapılır dua.fakat örtülü abdestli ve namazının ardından yaptığın dua daha güzeldir.

 

çok sagol arkadasım bılgını paylaştıgın için..

peki mesela dıyorlar kı aynı anda farklı esmaları cekmeyın..mesela ya vedud okurken ya latıf okunmaz mı? ben sayıya takılmıyorum ama ya vedudu günde en az 2000 tane cekıyorum..

 

bırde mesela bır hacet için bır dua okuyorsun..başka dularda okusak etkısını kaybedermı o okunan dua??yanı her dua ve esma tek basınamı cekılmelı baska esma ve duaları karıstırmadan??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

birşey değil.hayır fazla duanın zararı olurmu hiç.içinden nasıl geliyorsa hangi duayı okumak geliyorsa oku.insanın niyeti önemli.esmalara gelince ben kendimi bildim bile hep esma çekerim ne kadar dua biliyorsam okurum elli yüz beş yüz bin kere sayıya takılmadım hiç.hiçte zararını görmedim evet bende okudum çekilmez diyolar ama Allahın isimleri zarar vereceğini sanmam aşırıya kaçma esmaları çekerken.ben biçok esma çekerim sadece bir tane değil.bana göre hepsi birer ayrı hazine gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili canlar nacizane bende fikrimi söylemek istiyorum.

Dua iki türlü dür.

a) Genel dualar,

b) özel dualar,

 

a) Genel dualar : Bu duaları yaparken yani Peygamber Efendimizin bütün ümmetine talim etmiş olduğu duaları yaparken. Özel bir şeye gerek yoktur. Yani abdestli veya abdestsiz, baş açık veya kapalı, gece veya gündüz, giderken-gelirken, otururken-kalkarken-yatarken, Yerken-içerken, sohbete başladığında veya bitirdiğinde velhasıl herhalinde yaptığın duaları içtenlikle herhangi bir şart gerekmeksizin yapabilirsin. Yalnız burada dikkat edilecek husus şudur. Necis yerlerde okunmamalıdır.

 

b) Özel dualar : Bu duaları yaparken;

 

1- Abdestli olmak birinci sırayı alır,

2- Üstünde herhangi bir necaset bulunmamasına özen gösterilmeli, emin olunamıyorsa kıyafet değiştirilmelidir.

3- Bilakis gece ve seher vakitleri gözetilmelidir.

4- Bayanlarda Baş mutlaka kapatılmalıdır.

5- Seccadenin üzerinde oturarak bir müddet tefekkür etmeli ( Yani Cenabı Allahın yarattıklarını, onlara olan Rahmetini, şevkatini vs. gibi şeyleri düşünmeli)

6- Bu düşüncelerle aklını, fikrini ve kalbini hazır ettikten sonra 2 veya 4 rekat namaz kılmalı

7- Namaza Niyet ettim Allahım Rızan için Hacet namazı kılmaya diye niyetlenmeli

8- Namazda acele etmemeli en düzgün ve yanlışsız okuyabildiği süreleri okumalı ve tevazu içinde olmalı

9- Selamdan sonra belli bir miktar tövbe istiğfar etmeli, kulun günahsız olmayacağı düşüncesiyle işlediği günahlardan nedamet duymalı, pişmanlık içinde tövbe istiğfar etmeli.

10- Tövbe istiğfardan sonra Cenabı Allahın sonsuz affedici, merhamet edici, şefkatli ve kullarına sonsuz acıyan ve lütfeden olduğunu düşünerek hamdu sena etmeli dir

11- Hamdu sena dan sonra 1 veya 3 kere Salavatı Şerife okumalıdır.

12- Daha sonra boynu bükük kalbi yaralı umudunu Cenabı Allaha bağlamış olarak, ve isteklerini ondan başkasının veremeyeceğini aklından ve kalbinden çıkarmadan içinden geldiği gibi dua etmeli ne isteyecekse onu Cenabı Allahtan açıkça net bir şekilde istemelidir.

sonunda Amin demeli Cenabı Allahın duasını kabul ettiğini bilerek hamdu sena etmeli ve 1 veya 3 defa salavatı şerife getirerek duasını neticelendirmeli. Hemen seccadeden kalkmayıp bir müddet yine tefekkür etmeli ve umut vari olmalıdır. vesselam.

Sormak istedikleriniz olursa cevap vermeye çalışırım. A.E.O.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sevgili mina allah razı olsun paylaşımın için..

peki bır nıyet için esma cekerken yıne özel dualar kısmı mı gecerlı yoksa genel dua kısmımı??

--------------------

bırde 5 vakıt yada hiç namaz kılmayanlar ne yapmalı dua ve esma ederken??onların ki kabul olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...