Jump to content

Danny Barker


Scarface
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Danny Barker, (d. 13 Ocak 1909, New Orleans - ö. 13 Mart 1994, New Orleans), caz şarkıcısı, gitarist, şarkı sözü yazarı, banjo ve kitara çalgıcısı, New Orleans Fairview Baptist Kilisesi Korosu kurucusu.

 

 

Müzisyen bir ailede doğan Barker, "bandleader" Isidore Barbarin'in torunu, Paul Barbarin ve Louis Barbarin'in yeğenidir. Kitara çalmaya başlamadan önce, halası ve amcasının armağan ettikleri davul ve banjo çaldı. Müzik kariyerine, Boozan Kings ve Little Brother Montgomery ile Mississippi'yi gezerek sokak çalgıcılığı ile başlayan Danny, 1930 yılında New York'a taşınarak gitar çalmaya başladı. New York'a geldiği gün, amcasının bir ritm kulübünde "Mc Kinney'in Pamuk İşçileri" adlı bir caz grubuyla çalışmaya başladı. Burada kaldığı sürece onun "Creole" (Zydeco) tarzı, Batı Hint müzisyenler tarafından uzun yıllar boyunca çalındı.

 

 

Danny Barker, New York'ta Fess Williams, Billy Fowler ve White Kardeşler'le birlikte çalıştı. 1933 yılında Buddy Harris, 1935 yılında Lucky Millinder, 1937 - 1938'de Benny Carter ile birlikte performans sergiledi. 1939'dan 1946'ya kadar, Cab Calloway Sanat Okulu'nda ve ayrıldıktan sonra da eşi Blue Lu Barker ile birlikte etkinliklerde bulundu.

 

 

1947'de yeniden Lucky Millinder ve Ranza Johnson ile çalan Barker, 1950 yılında California'ya giderek 1955'e kadar amcası Paul Barbarin'le stüdyo kayıt çalışmaları yaptı. 1960 yılında "Cinderella" adlı bir topluluk oluşturan sanatçı, aynı yıl Eubie Blake ile Newport Caz Festivali 'ni gerçekleştirdi. 1963 yılına kadar Cliff Jackson'la çalışan Barker, 1964 Dünya Fuarı'nda kendi grubunu kurdu.

 

 

1965'te doğduğu şehir olan New Orleans'a dönen Danny Barker, kentin Caz Müzesinde küratör'lük yaptı. ırkçılığın yaygın olduğu yıllarda birçok engelle karşı karşıya kalan Danny Barker; 84 yaşında kanser nedeniyle yaşamını yitirene kadar, eşi BLue Lu ile Hristiyan Baptist Kilisesi Korosu'nda çalıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...