Jump to content

Count Basie


Scarface
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

William "Count" Basie (21 Ağustos 1904 - 26 Nisan 1984) ABD'li caz piyanisti, orgcusu ve caz orkestrası şefi.

 

 

Redbank, New Jersey'de doğdu. Annesi ilk piyano öğretmenidir. Fats Waller tarafından da eğitildi. 1924 yılından itibaren bir solo piyanist ve blues vokal eşlikçisi olarak çalışmalarına başladı. 1934 yılında kendi orkestrasını kurdu ancak bir süre sonra daha önce çalıştığı Bennie Moten orkestrasına tekrar geri döndü. 1935 yılında Moten ölünce Basie gruptaki müzisyenlerin bir çoğunu da alarak yeni bir orkestra kurmuştur.

 

 

Orkestra 1936 sonunda Kansas City'den ayrılarak bir Chicago klübünde çalmaya başladı. Kasım 1936'da başarılı bir kayıt çalışması yaptılar. 1936 sonundan itibaren New York'ta çalmaya başladılar ve 1950 yılına kadar çalışmalarına orada devam ettiler.

 

 

Basie'nin müziği, onun buluşu olan "zıplayan" tempolar ve piyanosunun kontrpuan vurgularıyla kendini belli eder. En iyi blues vokalistleri arasında gösterilen Billie Holiday, Jimmy Rushing, Big Joe Turner ve Helen Humes gibi bazı isimleri lanse etti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...